Biedronka azjatycka to prawdziwa plaga. Skuteczne domowe sposoby pomogą pozbyć się inwazji

Biedronki są chyba jedynymi owadami, które nie wzbudzają takiego obrzydzenia jak inne robaki. Jednak problemem stają się wtedy, gdy odmiana biedronki azjatyckiej masowo zaczyna szukać schronienia przed zimą i obierają sobie za cel nasze domy. W takich sytuacjach należy wiedzieć, co na biedronki azjatyckie najlepiej zadziała.

Biedronki azjatyckie pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno. Przypominają one nasze polskie siedmiokropki, jednak te w odróżnieniu od naszych potrafią nawet ugryźć. W momencie, w którym zauważymy, że wokół naszego domu zaczyna roić się od biedronki azjatyckiej, warto zacząć jak najszybciej działać. W takiej sytuacji pomogą na to domowe opryski. 

Zobacz wideo Aplikacje na smartfony, które przydadzą się prawdziwym łowcom okazji

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Plaga biedronki azjatyckiej. Zagrażają naszej rodzimej biedronce 

Biedronki to owady, które w okresie jesiennym szukają schronienia. Mogą zimować np. pod ziemią, w korach drzew w parkach, lasach, a nawet mogą zadomowić się w dziuplach i domkach dla ptaków. Niestety schronienie często też znajdują sobie u nas w domach - zazwyczaj w oknach, czy futrynach. Pojawiają się zazwyczaj w dużych skupiskach, choć potrafią do domu wejść w pojedynkę. Bardzo szybko się rozmnażają, oraz zajmują tereny, które zasiedlały wcześniej nasze rodzime biedronki. Oprócz tego, gdy zaczyna brakować im pokarmu, potrafią żywić się innymi owadami, a także jajami i larwami innych biedronek. Jej ugryzienie może skutkować nawet poważnymi objawami alergicznymi. 

Sposoby na biedronki azjatyckie. Spryskaj tym okna a uciekną w popłochu 

Biedronki azjatyckie są wrażliwe na niektóre zapachy. Niektóre z nich są dla nich tak uciążliwe, że będą zmuszone zmienić miejsce i szukać nowego schronienia. Okazuje się, że nie znoszą one zapachu cytrusów. Dlatego warto przygotować cytrusowy oprysk. Do przygotowania oprysku potrzebne będą: 

  • olejek eteryczny o zapachu cytrusowym, np. cytryna, pomarańcz 
  • woda (ok. 100 ml) 
  • butelka z atomizerem 

Wodę wlej do butelki z atomizerem, a następnie dodaj do niej kilka kropli olejku eterycznego. W ten prosty sposób uzyskasz gotowy spray, którym można już spryskać framugi drzwi, czy ramy okna. Sposób ten jest nie dość, że skuteczny to na dodatek ładnie pachnie. Jeżeli jednak zdarzy się, że biedronki przedostały się do domu - najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest użycie odkurzacza. Wszystkie miejsca, w których przebywają, należy dokładnie odkurzyć, a następnie worek z biedronkami wyrzucić na śmietnik. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed biedronkami w domu, warto posiadać moskitiery w oknach. 

Może Ci się też spodobać: 
- Podgrzewanie wody w basenie szybko i skutecznie. Prosty trik, na udany wypoczynek w ogrodzie
- Przepis kawę mrożoną, jak z popularnych kawiarni. Orzeźwi w upalne dni i smakuje nieziemsko
- Jeśli używasz zmywarki w ten sposób, marnujesz wodę i prąd. Lepiej przestań to robić

Więcej o:
Copyright © Agora SA