Nie tylko Andrzejki zamienią listopad w imprezowy szał. W tym miesiącu obchodzimy jeszcze jedno święto

Listopad to piękny czas, kiedy za oknami można podziwiać prawdziwą polską złotą jesień. Miesiąc ten to również celebracja wielu świąt, m.in. Andrzejek, lecz nie tylko. Nadal mało kto pamięta o pewnym dniu, który również wypada w listopadzie. To świetny powód do świętowania.

Listopad kojarzy się większości osób ze świętem 11 listopada czy z Andrzejkami. Mało kto jednak wie, że jest jeszcze jeden jakże ważny dzień, który uznawany jest za święto i może być powodem do hucznego świętowania w gronie znajomych. O jakim dniu mowa? To zapomniany zwyczaj, który dawniej uznawany był za męski odpowiednik Andrzejek. 

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy są Andrzejki 2023? Tego dnia wiele osób świętuje i wróży z wosku

Andrzejki to święto, które w Polsce obchodzi się dość hucznie i jest to nic innego jak wieczór wigilii św. Andrzeja. Święty jest patronatem m.in. Grecji czy Szkocji oraz uchodzi za orędownika w sprawach matrymonialnych. Andrzejki wypadają w nocy z 29 na 30 listopada i wiele osób organizuje wtedy imprezy czy spotkania ze znajomymi. Atrakcjami podczas zabawy jest najczęściej wróżenie z wosku przez dziurkę od klucza, lecz nie tylko. Istnieje również sporo innych wróżb i sposobów na urozmaicenie tego dnia, a wszystko zależy od preferencji. Dzień ten przez wielu jest wyczekiwanym momentem w listopadzie, podobnie jak inne święto, lecz niestety nieco mniej popularne. O czym dokładnie mowa?

Katarzynki 2023: o tym zwyczaju mało kto pamięta. Dawniej był praktykowany przez każdego

W listopadzie możemy hucznie świętować nie tylko podczas Andrzejek, ale również podczas Katarzynek. To ludowe święto, o którym dziś pamiętają tylko nieliczni. Zapomniany dzień wypada w nocy z 24 na 25 listopada i dawniej był jakoby męskim odpowiednikiem Andrzejek. Lata temu panowie bez partnerek spotykali się w bliskim gronie i wróżyli sobie ukochaną na różne sposoby. Dziś dzień ten podobnie jak Andrzejki skierowany jest tak naprawdę do wszystkich i uznawany za okazję do spotkania i celebracji.
Co ciekawe, niegdyś Katarzynki były ostatnim momentem na huczną zabawę dla panów, ponieważ po nich nadchodził adwent, a to właśnie w tym okresie wielu z nich planowało ślub.

Nazwa święta wywodzi się od św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która uchodzi za patronkę kawalerów, którzy chcą poznać kobietę i stworzyć z nią szczęśliwy związek. Jeśli na najbliższy weekend nie masz planów, być może zaproponuj znajomym organizację katarzynek. Z pewnością będziecie się świetnie bawić i zadbacie o pielęgnację relacji, o czym dziś niestety dość często zapominamy.

Więcej o: