Wspomniane powyżej niedocenione imię żeńskie to Wisława, które chyba wszyscy od razu utożsamiają z Wisławą Szymborską. Związane to jest z dwoma czynnikami. Po pierwsze wpływają na to osiągnięcia wybitnej poetki, z której twórczością wszyscy zapoznawaliśmy się już od najmłodszych lat w szkole. Brak popularności tego imienia sprawia jednak, że większość z nas po prostu nie zna osobiście wielu Wisław, a może nawet żadnej. Ile dokładnie kobiet w Polsce przedstawia się w ten sposób?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Według portalu Otwarte Dane 31 marca 2023 roku imię Wisława nosiło zaledwie 158 dziewcząt oraz kobiet. Jest to zatem naprawdę niewiele. Należy podkreślić wyraźnie, że dotyczy to wszystkich imion w rejestrze PESEL, a nie opcji wybieranych w danym roku dla nowo narodzonych dzieci. Co jednak warto wiedzieć o tym imieniu, gdybyś brali je pod uwagę przy nazywaniu córki?
Imię Wisława to słowiańskie imię żeńskie, które jest zarazem skróconą formą imienia Witosława albo Wojsława. To z kolei składa się z członów Wit(o)- ("pan, władca"), i -sława ("sława"), więc imię może oznaczać "tę, która będzie sławną panią". Jest to też żeński odpowiednik imienia Wisław. Kobiety o tym imieniu imieniny obchodzą dwa razy w roku: 22 maja i 15 czerwca. Najczęściej używanymi w tym przypadku zdrobnieniami są natomiast Wisia, Wiśka, Wisiunia i Wisławka, choć spotkać można się też np. z formą Sławeczka. Jak to ze zdrobnieniami bywa, dużo zależy od kreatywności osoby zdrobniającej.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie (obecnie część Kórnika), a zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Co ciekawe, choć jest najsłynniejszą Wisławą, to w rzeczywistości nazywała się Maria Wisława Anna Szymborska. Twórczością zajęła się w czasie drugiej wojny światowej, kiedy to pracowała jako urzędniczka na kolei. Wówczas wykonała pierwsze ilustracje do książki, którą był podręcznik do języka angielskiego. Zaczęła również pisać opowiadania i od czasu do czasu wiersze. To właśnie poezja stała się jej najbliższa i rozsławiła ją na cały świat. Wśród licznych nagród i odznaczeń najbardziej prestiżowa jest oczywiście Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana artystce w 1996 roku. Co ciekawe, książki Szymborskiej zostały przetłumaczone na 42 języki.