W Polsce wybudowano nowy dworzec. Zachwyca innowacyjnością oraz wyglądem. "Robi wspaniałe wrażenie"

Nowy dworzec w Lublinie został oficjalnie otwarty. To duże udogodnienie zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów odwiedzających miasto. "Jestem dumny i cieszę się, że po latach starań Lublin ma nową i wyjątkową przestrzeń komunikacyjną" - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

W ostatnich latach wiele polskich dworców przeszło niemałe metamorfozy, aby podróżni mogli czerpać więcej radości z podróży. W Lublinie natomiast postanowiono wybudować całkowicie nowy obiekt. Co wyróżnia go na tle pozostałych centrów komunikacyjnych? 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Dworzec PKP: Lublin ma powody do radości. "To historyczny moment dla naszego miasta"

Lublin już od pierwszych chwil będzie zachwycać turystów. Wszystko dzięki wzniesieniu nowego dworca. Obiekt jest jednym z najnowocześniejszych i największych centrów komunikacyjnych w Polsce. Jego oficjalne otwarcie odbyło się 12 stycznia. "To historyczny moment dla naszego miasta i całego regionu, na który wszyscy czekaliśmy od dawna. Jestem dumny i cieszę się, że po latach starań Lublin ma nową i wyjątkową przestrzeń komunikacyjną" - Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. Nowe centrum komunikacyjne integruje transport miejski i pozamiejski autobusowy, busowy oraz kolejowy. Włodarz miasta zwrócił także uwagę  na to, w jaki sposób zaprojektowano dworzec.

Nowy obiekt robi wspaniałe wrażenie, został zaprojektowany jako jeden z najbardziej ekologicznych tego typu budynków w Polsce i spełnia najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju

- podkreślił Krzysztof Żuk.

Urząd Miasta Lublin mówi o udogodnieniach dla podróżujących. Dworzec w Lublinie kosztował blisko 340 mln zł

Wybudowany w stolicy województwa lubelskiego dworzec ma trzy kondygnacje o łącznej powierzchni około 18 metrów kwadratowych. Z kolei w pobliżu obiektu umieszczono perony dla autobusów oraz busów ze spektakularnym szklanym zadaszeniem wspartym na filarach. Jak informuje miasto, na dworcu obsługa pasażerów będzie odbywać się z wykorzystaniem inteligentnych systemów transportowych (ITS), w szczególności systemów informacji pasażerskiej i przystankowej. Na tym jednak nie koniec udogodnień dla podróżnych.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest użytkowy dach w formie tarasu widokowego z przestrzeniami rekreacyjnymi i wypoczynkowym oraz traktami spacerowymi. Znajdują się tam stoliki i krzesła oraz hamaki. Z myślą o najmłodszych na części dachu powstał też plac zabaw, który składa się z systemowego parku linowego

- przekazał lubelski ratusz. Wybudowany Dworzec Lublin oraz przebudowa układu komunikacyjnego w jego rejonie były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Inwestycja pochłonęła w sumie prawie 340 mln złotych,  z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Urząd Miasta Lublin.

Więcej o:
Copyright © Agora SA