Anioł Pański to modlitwa upamiętniająca Tajemnicę Wcielenia. Odmawiana jest trzy razy dziennie, ale podczas mszy w Watykanie na Placu Świętego Piotra co niedzielę w samo południe ma jednak wyjątkowe znaczenie, ponieważ towarzyszy jej błogosławieństwo papieża. Sytuacja, która miała miejsce w minioną niedzielę 18 lutego 2024 roku, wyróżniła się jeszcze bardziej ze względu na obecność ważnej krowy.
Jak donosi "The Guardian", włoscy rolnicy wraz ze swoją krową oraz prezentem dla papieża Franciszka na mszy pojawili się po otrzymaniu zaproszenia.
Otrzymanie e-maila i telefonu od sekretarza papieża było wielką niespodzianką. Wyrażenie zgody na wejście i uczestnictwo we mszy na Placu Świętego Piotra to zaproszenie, które zdarza się raz w życiu. Dzięki temu błogosławieństwu możemy znaleźć siłę, aby wygrać naszą walkę
- powiedział Roberto Rosati, rzecznik Agricultural Redemption, włoskiego ruchu protestujących rolników, cytowany przez dziennik. Trwające protesty związane są z różnymi problemami, które dotykają rolnictwo w całej Europie, a wśród nich wymienia się m.in. malejące dochody, rosnące koszty i ograniczenia nałożone przez Unię Europejską mające na celu walkę z kryzysem klimatycznym. Do ostatniego z czynników nawiązuje krowa Ercolina II. Jej obecność ma zwrócić uwagę na fakt, że proponowana przez UE produkcja syntetycznego mleka i mięsa sprawi, że wiele zwierząt nie będzie miało celu istnienia. Z kolei wspomniany prezent dla papieża to traktor symbolizujący walkę rolników. Według doniesień portalu Interia papież Franciszek odniósł się też do ich obecności podczas nabożeństwa.
Pozdrawiam rolników i hodowców zwierząt obecnych na placu
- powiedział Ojciec Święty. Warto jednocześnie zauważyć, że nie tylko on i zgromadzeni na placu Świętego Piotra mieli w ostatnim czasie okazję spotkać krowę Ercolinę II.
Ercolina II należy do Cristiana Belloniego, właściciela firmy produkującej zboże. Co ciekawe, krowa jest potomkiem Ercoliny, która pod koniec lat 90. XX wieku była bohaterką protestów przeciwko kwotom mlecznym w UE. Teraz Ercolina II podróżuje ze swoim opiekunem i niedawno była obecna m.in. na festiwalu muzycznym w San Remo. Choć stała się ona ważnym symbolem dla rolników, to wokół zwierzęcia pojawiają się też pewne kontrowersje. Grupy zajmujące się ochroną praw zwierząt twierdzą, że wizyty w miastach są dla krowy źródłem stresu.