Jak podaje portal Deutsche Welle, w Niemczech pojawia się coraz więcej gniazd szerszeni azjatyckich. Owady mają rozprzestrzeniać się w zatrważającym tempie, co może stanowić duże zagrożenie w szczególności dla pszczelarstwa oraz rolnictwa. Za chwilę może być jeszcze gorzej, a wtedy zrobi się naprawdę niebezpiecznie.
Dlaczego jest to tak duże zagrożenie dla sektora rolnego? Otóż szerszenie azjatyckie żywią się między innymi pszczołami miodnymi oraz innymi pożytecznymi owadami, które występują na terenie Niemiec. Zdaniem Benjamina Waldmanna, referenta ds. gatunków inwazyjnych w Ministerstwie Ochrony Środowiska Badenii-Wirtembergii, można spotkać je już na w całej Saarze, a z najnowszych doniesień wynika, że problem dotyczy również Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynatu i Nadrenii Północnej-Westfalii. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała ulec poprawie. Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, a ciepłe dni przyszły dość szybko - są to warunki sprzyjające rozmnażaniu się i rozprzestrzenianiu gatunków inwazyjnych, w tym właśnie szerszeni azjatyckich. Po raz pierwszy zaobserwowano je w Berlinie we wrześniu 2023 roku, a dziś mówi się już o prawdziwej pladze.
Rozprzestrzenianie się szerszenia na inne kraje związkowe jest możliwe i należy się go spodziewać
- tłumaczy Federalna Agencja Ochrony Przyrody (BfN). Taki rozwój wydarzeń niezwykle martwi ekologów, którzy obawiają się o przyszłość rodzimych gatunków owadów.
Istnieje duże ryzyko, że ciągły wzrost liczebności szerszenia azjatyckiego odbije się nie tylko sektorze rolniczym, ale również całym ekosystemie. Nie ma potwierdzonych informacji na temat tego, jak ten gatunek zachowuje się wobec rodzimego, chronionego europejskiego szerszenia. Nie wiadomo również, jak polowanie na inne owady wpłynie na ekosystem.
Nie da się przewidzieć, jak ten szybko rozprzestrzeniający się gatunek wpłynie na nasz rodzimy świat owadów
- dodaje ekspert ds. pszczół z regionalnego stowarzyszenia Nabu w Badenii-Wirtembergii, Martin Klatt. W dużym gnieździe tego gatunku może znajdować się około tysiąca osobników, a te potrafią zjeść ponad jedenaście kilogramów owadów rocznie. Co więcej, szerszenie azjatyckie potrafią wgryzać się w owoce, a to zwiększa ryzyko zniszczenia upraw. Obecność gniazd jest również zagrożeniem dla samego człowieka. Jeśli owady poczują się niepewnie, zapewne będą bronić swojego terytorium. Ukąszenie szerszenia azjatyckiego może być bardzo bolesne, a nawet zabić dorosłego człowieka, który jest uczulony na jego jad.