To ostatni moment na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania. Termin minie już za chwilę

Jak głosować w innym mieście podczas wyborów samorządowych 2024? Procedura z tym związana nie jest skomplikowana, ale istotne są tu odpowiednie terminy. Dotyczy to także osób z indywidualnymi potrzebami. Wyjaśniamy, kiedy dokładnie jest ostatni moment na dopełnienie wszystkich formalności.

Wybory samorządowe mogą być przez niektórych postrzegane jako mniej istotne niż prezydenckie czy parlamentarne. Warto jednak zmienić to podejście, ponieważ to właśnie one mają największy wpływ na nasze bezpośrednie otoczenie. Niestety dla osób mieszkających poza miejscem zameldowania głosowanie będzie nieco trudniejsze, a czas na podjęcie odpowiednich kroków powoli się kończy.

Zobacz wideo Robimy przegląd najbardziej kuriozalnych haseł wyborczych

Centralny Rejestr Wyborców będzie kluczowy podczas głosowania. O tym musisz pamiętać

Aby móc zagłosować w wyborach samorządowych, musimy być dopisani do danej gminy w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW). O samym procesie pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Tym razem skupimy się więc wyłącznie na związanych z tym terminach. Na wstępie przypomnijmy, że do urn pójdziemy już 7 kwietnia 2024 roku. W przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury odbędzie się ona 21 kwietnia. Jak jednak ma się do tego wniosek o zmianę miejsca głosowania? Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Państwową Komisję Wyborczą, przepisy nie wskazują konkretnego terminu na dopełnienie tych formalności. Z drugiej strony musimy mieć na uwadze, że rozpatrzenie naszego wniosku może zająć do pięciu dni. Inaczej mówiąc, nie powinniśmy zostawiać tego na ostatnią chwilę. Co prawda TVN24 zauważa, że procedurę można przyspieszyć poprzez załączenie dokumentów potwierdzających fakt zamieszkania w danym miejscu (umowa najmu, kopie rachunków za prąd itp.), ale i tak bezpieczniej będzie trzymać się górnego limitu. Niemniej brak odpowiedniego zapisu w CRW nie jest jedyną sytuacją, która może stanąć nam na przeszkodzie podczas kwietniowych wyborów.

Jak głosować w szpitalu? Te terminy są również ważne dla określonej grupy wyborców

Z dodatkowych możliwości związanych z głosowaniem w wyborach samorządowych mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością oraz seniorzy powyżej 60. roku życia. Pierwszą z nich jest głosowanie korespondencyjne. Tutaj niestety termin na wyrażenie chęci skorzystania z nich niestety minął już 25 marca. W tym samym dniu przepadła opcja udostępnienia darmowego transportu w celu oddania głosu, ale jest jeszcze jedna opcja. Dzisiaj, czyli 29 marca, jest ostatnia szansa na złożenie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Dzięki temu nasz pełnomocnik otrzyma dokument, z którym będzie musiał stawić się w lokalu wyborczym 7 kwietnia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA