Z tego miasta pojedziesz do Warszawy za darmo. To "zachętą do korzystania z transportu zbiorowego"

Bezpłatna komunikacja miejska jest wprowadzana w kolejnych miastach. Okazuje się, że za darmo mogą przemieszczać się nawet do Warszawy mieszkańcy pewnego miasta. Udogodnienie już wprowadzono. Wyjaśniamy, na jakiej trasie będzie podróżować autobus i ile czasu zajmie pokonanie trasy.

Już od 2 kwietnia 2024 roku mieszkańcy Otwocka mogą się cieszyć dogodnym połączeniem komunikacyjnym. Dzięki wprowadzonym zmianom dojazd do stolicy stanie się dla nich o wiele prostszy. 

Zobacz wideo Rowerzystka wjechała na przejście dla pieszych wprost pod autobus

Darmowy autobus Otwock. Za przejazd do stolicy mieszkańcy nie zapłacą ani grosza

Ekspresowa linia autobusowa już wystartowała. Dzięki niej mieszkańcy Otwocka będą mogli dostać się do stacji Imielin linii M1 warszawskiego metra, zlokalizowanej przy skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Indiry Gandhi. Już w marcu miasto zakupiło dwa 18-metrowe autobusy, które pasażerowie rozpoznają po zielonym kolorze, charakterystycznym dla Otwocka. 

Są to niskoemisyjne pojazdy hybrydowe, niskopodłogowe, klimatyzowane i zmieszczą ponad 140 pasażerów

- przekazał Karolina Wojnicz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Otwocka. Autobusy wykonują w ciągu dnia po 20 kursów w każdą stronę, a pasażerowie mogą z nich korzystać od poniedziałku do piątku. Jak wygląda trasa? Przystankiem początkowym jest Orla 02, kolejne to Leśny Park Wiejska 01 i Świdry Wielkie 01 natomiast ostatni to Metro Imielin 04. Autobus linii W1 pokonuje odległość wynoszącą około 20 kilometrów. Jak podaje Urząd Miasta Otwock, podróż zajmuje około 40 minut. 

Linia W1 ma być zachętą dla mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, ale też alternatywą komunikacyjną, zwłaszcza na okres najbliższych dwóch lat, kiedy to z uwagi na modernizację linii kolejowej S7 ruch pociągów będzie znacznie ograniczony i utrudniony

- przekazał prezydent Otwocka Jarosław Margielski, cytowany przez portal otwock.pl. Włodarz miasta dodał, wyjaśniając:

zrezygnowaliśmy z wprowadzenia opłat za przejazd, ponieważ, jak wynika z analiz, które przeprowadziliśmy, obsługa całego systemu opłat równoważyłaby się z przychodami z biletów, tak jak to jest w przypadku linii M1 i M2.

Udogodnienia komunikacje w postaci bezpłatnych przejazdów to nie tylko pomysł Otwocka. Po takie rozwiązanie sięga coraz więcej miast i miejscowości. W jakich miejscach mieszkańcy mogą liczyć na bezpłatną komunikację miejską? 

Darmowa komunikacja miejska w Polsce. Te miasta umożliwiają bezpłatny przejazd do pracy i nie tylko

Od kwietnia za darmo z komunikacji miejskiej mogą korzystać mieszkańcy Wałcza. Jednak bezpłatny przejazd dotyczy wyłącznie tras wewnątrz miasta. Oznacza to, że osoby, które będą chciały dostać się do miejscowości do niego przylegających, będą musiały zakupić bilet. Nie tylko darmowe autobusy pojawiają się w miastach. W Krakowie postawiono na inne rozwiązanie. W stolicy Małopolski mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych rowerów miejskich. Tutaj udogodnienie wprowadzono już 4 marca. Co więcej, udostępnione zostały rowery elektryczne, które pozwalają jeszcze szybciej pokonać naszą trasę. W tej chwili krakowianie i krakowianki mają do dyspozycji 143 jednoślady.

Więcej o: