W ostatnim czasie w Polsce obserwowane są różnego rodzaju zjawiska. Najczęściej mówi się o prawdziwych spektaklach rozgrywanych na niebie, jednak tym razem niezwykły pokaz zgotowało mieszkańcom i turystom z Gdańska Morze Bałtyckie. Czy tak naprawdę są "latające statki"? Choć da się to wytłumaczyć, zdjęcia nie kłamią - ten widok był nieziemski.
Zdjęcie unoszących się nad powierzchnią wody statków zostało wykonane na początku tego tygodnia i udostępnione na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. Niemalże natychmiast zwróciło uwagę wielu użytkowników mediów społecznościowych i wywołało spore zamieszanie. Na ten moment fotografia zebrała już ponad 5,5 tysiąca reakcji oraz blisko 160 komentarzy.
"Latające statki" uchwycone w poniedziałek w Gdańsku
- napisano na profilu Lubuskich Łowców Burz. Zdjęcie zrobiła prawdopodobnie jedna z plażowiczek, która - podobnie jak inni - mogła zaniemówić z wrażenia. Choć tak zwane "latające statki" nie są obserwowane po raz pierwszy, to tym razem warunki do obserwacji tego zjawiska były wyjątkowo sprzyjające. Choć wiele osób żyło nadzieją, że są to obiekty pochodzące z tajemniczej galaktyki, ponieważ wyglądały niczym te z kultowego filmu "Gwiezdne wojny", niestety prawda jest zupełnie inna. Za "uniesienie" statków w powietrze w rzeczywistości odpowiada tak zwany miraż morski.
Miraż morski, a dokładniej miraż górny, to zjawisko, które sprawia, że w pewnych okolicznościach obiekty znajdujące się w wodzie mogą sprawiać wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu. Wszystkie dlatego, że wtedy morze jest chłodniejsze, natomiast temperatura nad jego powierzchnią zaczyna rosnąć. W związku z tym gęstość powietrza maleje, a światło ulega zakrzywieniu ku górze. To sprawia, że ludzkie oko widzi obraz ponad rzeczywistym położeniem tego, co obserwujemy. Zaciera się wizualna granica pomiędzy wodą a niebem na horyzoncie. Na tym jednak nie koniec. W przypadku mirażu górnego może bowiem nastąpić także zjawisko przeskalowania w pionie. To sprawia, że widziane przez nas obiekty wydają się być znacznie mniejsze lub większe niż są w rzeczywistości.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.