Już nie tylko gołębie i wrony. W Polsce znów zaobserwowano papugi na wolności. Zdjęcia robią wrażenie

Czy w Polsce na wolności żyją papugi? Jeszcze do niedawna to pytanie mogło wydać się absurdalne. Dziś jednak nie ma się czemu dziwić, bowiem właśnie zaobserwowano kolejny taki przypadek. Wygląda na to, że wkrótce ten widok będzie coraz częściej spotykany.

W Polsce na wolności żyje wiele gatunków ptaków, które doskonale znamy. Nikogo nie dziwi widok gołębi, wron czy sikorek, jednak do tego pospolitego grona powoli dołączają papugi. Mogłoby się wydawać, że te ptaki żyją tylko w ogrodach zoologicznych lub prywatnych hodowlach. W ostatnim czasie zgłoszono jednak kilka obserwacji pewnego gatunku na wolności. Chodzi dokładniej o aleksandrettę obrożną. Dlaczego zaczyna zasiedlać Polskę?

Zobacz wideo Papugi bez problemu radzą sobie z łamigłówkami

Jaka papuga żyje w Polsce? Ten gatunek zaczyna się rozprzestrzeniać

Papugi żyjące na wolności kojarzą się głównie z egzotycznymi zakątkami świata. Okazuje się jednak, że poszczególne gatunki już zamieszkują Europę, a jeden z nich postanowił nawet odwiedzić Polskę. Pierwsze osobniki aleksandretty obrożnej zaobserwowano już w 2015 roku w Nysie, w województwie opolskim. Wówczas zadomowiły się w lokalnym parku, gdzie niedługo później złożyły też jaja. Ptaki najprawdopodobniej uciekły wtedy z lokalnej hodowli, jednak nikt nie podejrzewał, że mogą pojawić się także w innych miejscach. W 2023 roku gatunek ten wpisano na listę awifauny krajowej jako jedyny przedstawiciel papugowych w Polsce, jednak z czasem przeniesiono go do aneksu. Oznaczało to, że obecność ptaków stwierdzono w naszym kraju, jednak nie należą one do lokalnej awifauny. Niedługo może się to zmienić, bowiem aleksandretty zostały właśnie zauważone w zupełnie innym województwie. Pewien użytkownik Facebooka zaobserwował je na Górnym Śląsku.

Papugi w Polsce na wolności. Czy będą powszechne w całym kraju?

W mediach społecznościowych pojawił się niedawno zaskakujący post. Pewien mężczyzna opublikował zdjęcie kilku papug z gatunku aleksandretty obrożnej, jakie zaobserwował na Górnym Śląsku. Ptaki żyły na wolności, co oznacza, że muszą mieszkać w tej okolicy od dłuższego czasu.

Taka malutka sensacja na Górnym Śląsku. Drugie udokumentowane w Polsce udane wyprowadzenie lęgu przez aleksandretty obrożne. Są dwa maluszki, karmione przez rodziców. Opuściły dziuplę 20 lub 21 maja tego roku

- czytamy w poście pana Tomka Góry. Na ten moment nie wiadomo, czy to efekt rozprzestrzeniania się ptaków po Polsce, czy jednak kolejna ucieczka z hodowli. W innych krajach gatunek ten swobodnie żyje na wolności od dłuższego czasu. Choć przeważnie zamieszkuje Afrykę i Półwysep Indyjski z Cejlonem, to na przełomie XIX i XX wieku sprowadzono go do Europy. Początkowo były to tylko zwierzęta domowe, jednak z czasem rozprzestrzeniły się na wolności. Najczęściej można je spotkać w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, w Austrii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Francji i czasami także w Czechach. Można je rozpoznać po zielonym upierzeniu i intensywnie czerwonym dziobie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: