Pełnia Księżyca wkrótce rozświetli niebo. Robaczy Księżyc zapowiada wielkie zmiany

Pełnia Księżyca następuje cyklicznie, towarzyszy nam co miesiąc. Wszystkie te zjawiska posiadają swoją wyjątkową nazwę, która nie jest przypadkowa. W tym miesiącu będziemy mogli podziwiać Robaczy Księżyc. Jakie jest jego znaczenie i kiedy rozświetli niebo? Odpowiadamy.

Jedną z najbardziej popularnych faz Księżyca jest pełnia. Wzbudza ona dość duże zainteresowanie u wielu osób. Naturalny satelita ziemi, choć zdobyty przez człowieka, wciąż jest okryty tajemnicą i wzbudza zachwyt pięknem swojego blasku. Wielkimi krokami zbliża się kolejna pełnia, która nosi swoją wyjątkową nazwę. Kiedy dokładnie pojawi się na niebie?

Zobacz wideo Mówi o sobie, że jest istotą, która przybyła z Księżyca. Wywiad z Luną

Pełnia Księżyca marzec 2024. Już niedługo będziemy mogli podziwiać Robaczy Księżyc

Pełnie Księżyca zazwyczaj kojarzą się nam ze spektakularnym zjawiskiem astralnym, któremu towarzyszy wyjątkowa energia. Nadchodząca pełnia w marcu ma swoją szczególną nazwę. Mówią o nim "robaczy" i będzie pierwszym ziemskim satelitą w pełni tej wiosny. Skąd nazwa? Jak i wszystkie pozostałe, swoje pochodzenie zawdzięcza dawnym wierzeniom rdzennych Amerykanów. Kreowali je na podstawie obserwowania przyrody. Robaczy Księżyc nawiązuje do oznak nadchodzącej wiosny, kiedy to robaki i inne owady pozostawiają swoje ślady na rozmarzającej się ziemi. W 2024 roku pełnia marcowa przypada na 25 dzień miesiąca. Maksimum zjawiska będzie można zaobserwować o godzinie 8:01. Oprócz pełni, którą będziemy mogli obserwować na naszym niebie, pojawi się tam jeszcze jedna atrakcja. Tego samego wieczoru dojdzie do półcieniowego zaćmienia Księżyca. Niestety zjawiska nie będziemy w stanie dostrzec na naszym polskim nieboskłonie.

Pełnia Księżyca 2024. Kiedy możemy wypatrywać naszego satelity w pełnej okazałości? Odpowiadamy

Oprócz wspomnianej już przez nas Robaczej pełni Księżyca, która odbędzie się 25 marca, na naszym niebie będziemy mogli, podziwiać księżyc również w terminach:

  • 24 kwietnia – Różowy księżyc
  • 23 maja – Kwiatowy księżyc
  • 22 czerwca – Truskawkowy księżyc
  • 21 lipca – Koźli księżyc
  • 19 sierpnia – Zbożowy księżyc
  • 18 września – Księżyc plonów
  • 17 października – Księżyc myśliwych
  • 15 listopada – Bobrzy księżyc
  • 15 grudnia – Zimny księżyc

Innym intrygującym zjawiskiem, które pojawi się w tym roku na niebie, jest zaćmienie Księżyca. Występuje ono w momencie, kiedy Ziemia, Księżyc i Słońce znajdują się w jednej linii. W 2024 roku okazje do zaobserwowania zaćmienia będą dwie. Pierwsza z nich nastąpi 25 marca - tak jak już wspomnieliśmy - będzie to półcieniowe zaćmienie Księżyca, które będą mogli zaobserwować mieszkańcy Ameryki Północnej (z wyjątkiem Alaski), Ameryki Południowej (oprócz Brazylii), państw Morza Karaibskiego, wschodniej części Syberii, Półwyspu Koreańskiego, wysp Japonii, wschodniej Australii, a także Nowej Gwinei. Drugiego zaćmienia Księżyca, które zagości na nieboskłonie w 2024 roku, będzie można się doszukiwać 18 września. Satelita Ziemi zostanie całkowicie zakryty. Mieszkańcy zachodniej części Polski będą mogli obserwować to zjawisko.

Więcej o: