Już w ubiegłym roku media rozpisywały się na temat obowiązków pracodawców w trakcie upalnych dni. Niestety, problem staje się coraz większy, ponieważ w obliczu zmian klimatycznych temperatury w naszym kraju stale rosną. Właśnie dlatego rząd przymierza się do uregulowania przepisów w sprawie pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych.
W celu omówienia sprawy zorganizowano spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim i dyrektorem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz zlecono prace przygotowawcze.
Z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań
- twierdzi resort rodziny, cytowany przez serwis Eska. Na zebraniu poruszano między innymi kwestię wyznaczenia uniwersalnej temperatury maksymalnej, w której może być wykonywana praca.
Wielu pracodawców zgłasza wątpliwości wokół tego, w jakich przypadkach może zwolnić pracowników ze świadczenia pracy albo skrócić godziny pracy. Przejrzyste uregulowanie tej kwestii będzie więc z korzyścią dla wszystkich stron
- dodano. Na ten moment przepisy BHP nie określają takiej temperatury, co według Ministerstwa Rodziny sprawia, że pracownicy nie są odpowiednio zabezpieczeni.
Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przypomniała również, że co prawda obecnie obowiązują przepisy regulujące warunki pracy w wysokich temperaturach, jednak są mocno rozproszone. Należy ich szukać w różnych kodeksach i rozporządzeniach, co skutkuje tym, że nie wszystkie są egzekwowane. W związku z tym MRPiPS planuje opublikować broszurę zbierającą wszystkie rozwiązania, która będzie zatytułowana "Dobry klimat w pracy". Jak informuje serwis Noizz, wśród propozycji, które dla pracodawców mają być obligatoryjne, są:
Natomiast zdaniem szefa Państwowej Inspekcji Pracy, Marcina Staneckiego, takowe zamiany umożliwią inspektorom pracy skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniu dla zdrowia pracowników wynikającemu z wysokich temperatur.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.