Akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego odbędzie się w dniach 5-18 września 2024 roku. Przeprowadzi ją Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Przynęty ze szczepionką pod żadnym pozorem nie wolno dotykać, dlatego zdecydowano się wystosowanie specjalnego apelu do tamtejszych mieszkańców. Szczególną ostrożność powinni zachować ci, którzy posiadają zwierzęta domowe oraz dzieci.
Szczepienie odbędzie się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP, umieszczonej we wnętrzu przynęty, która jest w kształcie krążka lub kwadratu i ma brunatno-zielony kolor. Charakterystyczny dla niej jest również rybny zapach. Będzie można ją znaleźć na terenie lokalnych lasów, pól i łąk, jednak nie wolno jej dotykać, ponieważ zwierzęta nie przyjmą nic, co będzie miało ludzki zapach. Zrzuty nie obejmują natomiast zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Istotne jest również to, że szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. W komunikacie zaznaczono, że przez dwa tygodnie od jej wyłożenia należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania czworonogów. Każdy ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii. To samo dotyczy ludzi.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii
- zaapelowano do mieszkańców województwa mazowieckiego.
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina również, że lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienie tych zwierząt znacznie zmniejsza ryzyko zachorowań. W okresie wykonywania szczepień oraz 14 dni po zrzuceniu preparatu zaleca się:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.