Mieszkańcy województwa mazowieckiego otrzymali SMS-y od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tym razem sprawa nie dotyczy niekorzystnych warunków atmosferycznych, a akcji przeprowadzanej na terenach leśnych. Czego dokładnie dotyczy ostrzeżenie?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby mieszkające na terenie Mazowsza otrzymały wiadomość od RCB, która ostrzega przed akcją szczepienia lisów. W treści SMS-a czytamy:
Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!
Jak napisano na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wścieklizna należy do jednych z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W naszym kraju zwierzęciem, które może rozprzestrzeniać wirusa wścieklizny, jest lis rudy. To właśnie z tego powodu prowadzona jest akcja szczepień tych zwierząt.
O jesiennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, która ma odbyć się na terenie województwa lubelskiego w dniach 11-13 września, poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie. W tych dniach szczepionka będzie zrzucana z samolotów, a także rozkładana ręcznie. Miasto Lublin ostrzega, aby nie podnosić i nie dotykać szczepionki, ponieważ lisy nie zjedzą ich, gdy wyczują zapach człowieka. Z kolei w przypadku kontaktu szczepionki z oczami, nosem, jamą ustną czy otwartą raną należy niezwłocznie przemyć miejsce wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem. Właściciel zwierząt muszą pamiętać, że przez dwa tygodnie od rozrzucenia szczepionek nie mogą spuszczać zwierząt ze smyczy. W przypadku kontaktu psa lub kota ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Z kolei Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przekazał, że akcja szczepień lisów planowana jest od 21 września do 3 października 2023 roku.
W związku z akcji szczepień podczas spacerów będziemy mogli natknąć się na szczepionki. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je rozpoznamy. Jak czytamy na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie:
Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości
Dokładny wygląd szczepionek znajdziesz w naszej galerii.