Akcja szczepienia lisów. Właściciele zwierząt powinni zachować ostrożność. Po tym poznasz szczepionkę

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie rozpoczęło się już w dwóch województwach, a niedługo rozrzucanie szczepionek ma się odbyć w innej części Polski. Podpowiadamy, jak rozpoznać szczepionki, które znajdują się w lasach oraz co zrobić w przypadku kontaktu z substancją.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego otrzymali SMS-y od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tym razem sprawa nie dotyczy niekorzystnych warunków atmosferycznych, a akcji przeprowadzanej na terenach leśnych. Czego dokładnie dotyczy ostrzeżenie? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dziki, gronostaje, lisy i łosie po wypadkach znalazły opiekę w tym niezwykłym ośrodku

Szczepionka - lisy. W województwie mazowieckim rozpoczęto akcję szczepień 

Osoby mieszkające na terenie Mazowsza otrzymały wiadomość od RCB, która ostrzega przed akcją szczepienia lisów. W treści SMS-a czytamy: 

Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!

Jak napisano na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wścieklizna należy do jednych z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W naszym kraju zwierzęciem, które może rozprzestrzeniać wirusa wścieklizny, jest lis rudy. To właśnie z tego powodu prowadzona jest akcja szczepień tych zwierząt

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie odbywa się także w innym województwie. O tym muszą pamiętać właściciele zwierząt  

O jesiennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie, która ma odbyć się na terenie województwa lubelskiego w dniach 11-13 września, poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie. W tych dniach szczepionka będzie zrzucana z samolotów, a także rozkładana ręcznie. Miasto Lublin ostrzega, aby nie podnosić i nie dotykać szczepionki, ponieważ lisy nie zjedzą ich, gdy wyczują zapach człowieka. Z kolei w przypadku kontaktu szczepionki z oczami, nosem, jamą ustną czy otwartą raną należy niezwłocznie przemyć miejsce wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem. Właściciel zwierząt muszą pamiętać, że przez dwa tygodnie od  rozrzucenia szczepionek nie mogą spuszczać zwierząt ze smyczy. W przypadku kontaktu psa lub kota ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Z kolei Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przekazał, że akcja szczepień lisów planowana jest od 21 września do 3 października 2023 roku.

Jak wygląda szczepionka rozrzucana w lasach? Lepiej zapamiętaj ich kształt i barwę

W związku z akcji szczepień podczas spacerów będziemy mogli natknąć się na szczepionki. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je rozpoznamy. Jak czytamy na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie:

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości

Dokładny wygląd szczepionek znajdziesz w naszej galerii

Więcej o: