Wyjątkowo wysokie budynki często wzbudzają spore emocje, jeszcze zanim zostaną wybudowane. Powinniśmy jednak raczej się spodziewać, że powstawać ich będzie coraz więcej. Ich zaletę stanowi przede wszystkim korzystne wykorzystanie powierzchni miejskiej. Oczywiście projekty wyróżniające się pod względem wysokości powstawały już lata temu, ale duża część gigantów jest stosunkowo nowa. Jak zatem wygląda polskie TOP10?
Ranking najwyższych budynków w Polsce przygotował portal Architektura-Murator. Okazuje się, że zwycięzcą zestawienia jest Varso Tower, będący częścią kompleksu Varso Place. Budynek znajduje się u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Ma aż 310 metrów wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej. Projekt stworzyła firma Foster and Partners pod kierownictwem światowej sławy architekta Normana Fostera. Varso Tower jest budynkiem biurowym, w którym znajdują się również lokale handlowo-usługowe, a do użytku oddano go we wrześniu 2022 roku. Miejsce drugie w rankingu zajmuje słynny Pałac Kultury i Nauki o wysokości 237 metrów, który stanowił "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". To właśnie on przez bardzo długie lata nosił tytuł najwyższego w Polsce, bowiem wybudowany został już w latach 1952-1955. Podium zamyka Warsaw Spire znajdujący się na warszawskiej Woli. Budynek ma 220 metrów, a do użytku został oddany w maju 2016 roku. W środku znajdziemy biura, restauracje, kawiarnie i taras widokowy.
Przechodząc do miejsca czwartego, opuszczamy stolicę naszego kraju, gdyż uplasował się tu Sky Tower we Wrocławiu. Jest to zarazem pierwszy w zestawieniu i najwyższy gigant, w którym możemy zamieszkać. Ma 212 metrów wysokości, a korzystać z niego możemy od maja 2012 roku. Jednocześnie warto przypomnieć, że w Rzeszowie powstaje Olszynki Park, który w zasadzie został nowym najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce, osiągając wysokość 220,67 metrów, przy czym nie został jeszcze oddany do użytku. Pierwszą piątkę zamyka Warsaw Trade Tower wzniesiony w latach 1997-1999. Budynek ma 208 metrów.
Miejsce szóste rankingu to Warsaw Unit o wysokości 202 metrów, oddany do użytku w maju 2021 roku. Za nim uplasował się kolejny imponujący wieżowiec z Warszawy, czyli Skyliner z 2021 roku o wysokości 195 metrów. Miejsce ósme to Q22. Budynek o wysokości 195 metrów znajduje się na Śródmieściu w Warszawie, a do użytku został oddany w 2016 roku. Nieco starszym budynkiem jest Rondo 1, też w Warszawie. Wieżowiec ten ma 192 metry wysokości, a jego budowa zakończyła się w 2006 roku. TOP10 zamyka Złota 44, oddana do użytku w 2013 roku, która również ma 192 metry.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.