O piędziku przedzimku raczej mało kto słyszał, ale z pewnością nie raz go widzieliśmy. Problem polega na tym, że przez sporą część życia motyl porusza się, chodząc. Przypomina wtedy pulchnego pająka. Skrzydła rozwija zaś wtedy, gdy przychodzą mrozy. Nadleśnictwo Garwolin za pośrednictwem social mediów podzieliło się fotografiami i garścią istotnych informacji.
Być może zdarzyło nam się w jesienny, czy zimowy dzień zauważyć latającego motyla. Nie da się ukryć, że taki widok może zaskoczyć. Owady te kojarzą nam się przede wszystkim z wiosną i latem oraz słoneczną pogodą. Istnieje jednak taki gatunek, w którym dorosłe osobniki występują właśnie od października do połowy grudnia i zaczynają latać wraz z nadejściem chłodów. To piędzik przedzimek, którego jeśli nie rozwinie skrzydeł, łatwo pomylić z pająkiem.
Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się przed zimą. Nie wiemy, czy lubi chłody, ale na pewno latając późną jesienią, unika wielu owadożernych ptaków, które w tym czasie są już na zimowaniu w cieplejszych regionach. Właśnie teraz możemy obserwować masowy pojaw tego niewielkiego motylka. Łatwo je zauważyć wieczorem w lasach i parkach
– czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Garwolin, które postanowiło przybliżyć internautom życie tego niezwykłego stworzenia. Samce motyla są niewielkie i mają szarobrązowy kolor, samice natomiast przypominają niewielkie pająki i rzadko kiedy latają. Wędrują pieszo po korze drzew, dźwigając za sobą dużą liczbą jaj, które zimują na korze drzew. Gąsienice wykluwają się dopiero w maju i czerwcu.
Internauci nie mogli wyjść z zachwytu nad oryginalnym, choć niepozornym motylkiem. Nadleśnictwo Garwolin udostępniło bowiem fotografie, na których możemy im się dokładniej przyjrzeć. Z pewnością niejedna osoba widziała w swoim życiu pękatego pajączka i nawet nie miała pojęcia, że jest to tak naprawdę piędzik przedzimek.
Gdyby nie ta strona, nigdy nie dowiedziałabym się o tym motylu. Niezwykła historia samiczki nielatającej, a dźwigającej na pieszo tyle jaj
– skomentowała użytkowniczka Facebooka. W rzeczy samej ten okaz jest niesamowicie interesujący, a do tego szeroko rozpowszechniony. Występuje nie tylko w Polsce, ale i całej Europie aż do strefy polarnej. Jest również widywany na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.