Wprowadzenie wolnej Wigilii wywołało sporo zamieszania. Większość pracowników przyjęła tę informację z radością, ale pracodawcy są już mniej zadowoleni. W poprzednim artykule pisaliśmy nawet o ich propozycji zniesienia obowiązku oddawania dnia wolnego za święto w sobotę. Tym razem jednak zmiany nie byłyby bezpośrednio z tym związane, a chodzi konkretnie o Zielone Świątki, czyli święto Zesłanie Ducha Świętego.
Jak donosi Rynek Zdrowia, 5 lutego 2025 roku Komisja ds. Petycji rozpatrzyła petycję w sprawie uchylenia dnia Zielonych Świątek jako dnia wolnego (BKSP-155-X-323/24). Zmiana dotyczyłaby art. 1 pkt 1 lit. g i art. 3 w ustawie o dniach wolnych od pracy. Petycję przestawił poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Józefaciuk. Autor petycji zwrócił przede wszystkim uwagę na fakt, że Zielone Świątki są świętem przypadającym zawsze w niedzielę, która jest już dniem wolnym, w związku z czym obecne przepisy można uznać za zbędne.
Zobacz też: W tym mieście opłaty za wodę i ścieki wzrosną o 10 procent. Mieszkańców czeka też nowy wydatek
Ponadto od lat 60. poprzedniego wieku nie wskazuje się organu właściwego do wykonywania ustawy. W tym zakresie zmiana ma charakter porządkujący
- czytamy w petycji. Przypomnijmy, że Zesłanie Ducha Świętego to święto ruchome, które w Kościele katolickim kończy okres wielkanocny i zawsze przypada siedem tygodni po Wielkanocy. W 2025 roku wypada więc 8 czerwca. Komisja ds. Petycji podjęła decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do ministerki rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Póki co nic się nie zmienia. Warto jednak przyjrzeć się, jaki wpływ na pracowników miałoby tak naprawdę odebranie tego dnia wolnego.
Większość pracowników prawdopodobnie nie zauważyłaby nawet wycofania Zielonych Świątek z listy dni wolnych od pracy, ponieważ takie okoliczności nie nakładają na pracodawców żadnych dodatkowych obowiązków. Kodeks pracy jasno stwierdza, że wymiar czasu pracy jest obniżany o osiem godzin tylko wtedy, gdy dane święto przypada w okresie rozliczeniowym i w innym dniu niż niedziela. Znacznych zmian nie odczułyby również osoby pracujące w niedziele i święta.
Zmiana polegająca na usunięciu z wykazu dni wolnych od pracy tych świąt, które przypadają zawsze w niedzielę, nie wpłynie przy tym na przysługujące pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta uprawnienie do uzyskania innego dnia wolnego od pracy, które wynika z art. 15111 § 1 k.p.
- wyjaśnia sejmowe Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, cytowane przez Radio ZET.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.