Od 1 stycznia 2025 roku niechciane tekstylia muszą być przewożone do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Niestety w niektórych gminach takie punkty otwierane są stosunkowo rzadko lub jest ich bardzo mało, a wiele osób ma problem z transportem. W związku z tym InPost postanowił rozszerzyć swoją darmową usługę EKOzwroty właśnie o niechciane tekstylia.
InPost to polska firma logistyczna specjalizująca się w dostarczaniu przesyłek za pośrednictwem automatycznych skrzynek pocztowych, czyli tak zwanych paczkomatów. Ich wprowadzenie znacznie usprawniło procedurę odbioru paczek oraz ich wysyłki i zwrotu. 27 lutego 2025 roku na stronie InPostu pojawił się zaś komunikat, z którego wynika, że firma ma zamiar również ingerować w segregację śmieci. W ramach usługi EKOzwroty możliwe jest wrzucanie do paczkomatów starych ubrań oraz butów, które są w dobrym stanie i mogą zostać przekazane potrzebującym.
W odpowiedzi na nowe przepisy dotyczące konieczności segregacji tekstyliów usługa EKOzwrotów umożliwia łatwe i szybkie wysłanie ich za pomocą maszyn Paczkomat
- wyjaśnił Izabela Karolczyk- Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer w InPost, cytowana przez WP Finanse. Takie paczki mają być przekazywane do domów samotnych matek, domów dziecka, bibliotek, świetlic środowiskowych oraz schronisk dla zwierząt.
Przedmioty, które wysyłasz EKOzwrotami, powinny być w dobrym stanie, bo wtedy najlepiej mogą się komuś przysłużyć. Te w nieco gorszym stanie postaramy się wykorzystać, np. poprzez odzyskanie części surowców i nadanie im drugiego życia
- czytamy w komunikacie. Nadanie takiej przesyłki jest całkowicie bezpłatne, a usługa działa na terenie całej Polski. Niechciane ubrania można zatem zostawić w każdym paczkomacie - za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej.
Aby wysłać EKOzwrot, wystarczy spakować rzeczy i wygenerować darmowy kod nadania poprzez wybranie opcji "Zwróć" oraz "Oddaj do Fundacji". Osoby pozbywające się starych ubrań nie muszą nawet drukować etykiety. Ich jedynym zadaniem jest zgłoszenie przesyłki i wsadzenie jej do paczkomatu. Warto zaznaczyć, że program EKOzwroty realizowany jest już od 2021 roku. Ponadto w ten sposób można pozbyć się nie tylko ubrań oraz butów, ale także:
Zobacz też: Wyłączają wodę na noc, bo jej brakuje. Polskie miasto podjęło radykalne kroki
W samym 2024 roku, do tej pory łącznie przekazaliście w paczkach ponad 530 ton rzeczy. Ponad połowę z nich stanowiły tekstylia. Wszystkie EKOzwroty trafiają do naszych profesjonalnych partnerów biznesowych i serwisowych, którzy sprawdzają, czy można je ponownie wykorzystać
- przekazał InPost.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.