Strajk Ryanair. Kilkadziesiąt lotów zostało odwołanych. Utrudnienia dotyczą również Polski

Strajk pilotów Ryanair odbędzie się w najbliższy weekend 15-16 lipca. Odwołane loty, to kilkadziesiąt połączeń, w tym także z Polską. Wyjaśniamy, kto dokładnie powinien spodziewać się komplikacji w podróży i co spowodowało strajk pilotów Ryanair.

Strajk pracowników jest zazwyczaj punktem kulminacyjnym złej sytuacji, ale niestety często oznacza to też utrudnienia dla osób postronnych. Tym razem z taką sytuacją będą musieli zmierzyć się pasażerowie irlandzkiego przewoźnika Ryanair. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i dowiedzieć się, co do tego doprowadziło.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Strajk pilotów Ryanair w najbliższy weekend. Jakie loty zostały odwołane?

Planowany na 15 i 16 lipca strajk pilotów Ryanair został potwierdzony. Jak donosi RadioZet, o odwołaniu kilkudziesięciu lotów z i na międzynarodowe lotnisko Bruksela Charleroi poinformował w czwartek dyrektor portu lotniczego Philippe Verdonck. Z kolei portal fly4free.pl ustalił, że na liście odwołanych lotów znajdują się również połączenia z Polski. Chodzi tu konkretnie o sobotnie loty na trasie z Łodzi do Brukseli i z powrotem. Również w sobotę 15 lipca nie odbędą się loty z Krakowa do Brukseli i z powrotem. Na razie nie wiadomo, co będzie z lotami Ryanaira z Lotniska Chopina do Brukseli Charleroi w piątek i sobotę. Samo Lotnisko twierdzi, że nie otrzymało informacji o anulowaniu rejsów od przewoźnika. Jeśli chodzi o pozostałe połączenia między Polską a stolicą Belgii, mają się one odbyć zgodnie z rozkładem, ponieważ są obsługiwane przez samoloty z innych baz operacyjnych.

Strajk Ryanair, problem wynagrodzenia i warunków pracy. Przewoźnik odnosi się do sytuacji

Strajkujący piloci Ryanair domagają się poprawy warunków zatrudnienia. Istotnym czynnikiem jest tu wynagrodzenie, które z powodu pandemii koronawirusa zostało obniżone o 20%. Od tamtego czasu jednak płace się nie zmieniły, pomimo poprawy sytuacji finansowej przewoźnika. Piloci oczekują więc podwyżek i dostosowania pensji do rosnącej inflacji. Ponadto chcą wycofania decyzji o zmniejszeniu przysługującej liczby dni wypoczynkowych. Do sprawy odniósł się już sam przewoźnik.

Ryanair posiada kompleksowe umowy zbiorowe obejmujące wszystkich pilotów w całej Europie. Udało nam się odnowić umowy zbiorowe ze wszystkimi związkami zawodowymi pilotów w całej Europie. Groźby strajków są niekorzystne nie tylko dla pilotów, którzy tracą wynagrodzenie, ale także dla klientów i inwestycji w Belgii. Ryanair jest gotowy zaangażować się w konstruktywne negocjacje z belgijskimi związkami zawodowymi pilotów, aby osiągnąć porozumienie, tak jak udało się to we wszystkich innych krajach, w których działa Ryanair

- czytamy w oświadczeniu cytowanym przez RadioZet.

Więcej o:
Copyright © Agora SA