Od czerwca 2023 roku trwają remonty środkowej części placu Defilad w Warszawie. Na jej miejscu ma powstać całkiem nowa przestrzeń, która będzie pełna zieleni i przyjazna dla mieszkańców oraz turystów, a także z kawałkiem niezłej historii, która jest odkrywana na naszych oczach. Całość inwestycji przekracza 60 mln złotych, a planowane zakończenie prac jest przewidywane na 2024 rok.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
2 sierpnia Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował o historycznym odkryciu dokonanym podczas prac remontowych w rejonie ulicy Złotej.
W trakcie prac w rejonie dawnego przebiegu ulicy Złotej wykonawca odsłonił pozostałości kamienic, oryginalną nawierzchnię bazaltową, torowisko tramwajowe, a także granitowe krawężniki. Natrafiono także na starą rozdzielnię elektryczną zlokalizowaną w północno-zachodniej części placu budowy, od strony trybuny honorowej. Znaleziska są - jak w każdym takim przypadku - badane przez archeologów
- przekazał Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich.
Urzędnicy poinformowali również, o zabezpieczeniu trybuny honorowej oraz jej wnętrz. Jednak to działanie będzie bardzo pracochłonne, gdyż miejsce to jest zalane wodą.
Za czasów PRL mogli się tu spotykać partyjni dygnitarze. W latach 90. w tym miejscu działał undergroundowy klub Grota
- czytamy na Facebooku Zarządu Dróg Miejskich.
Według koncepcji przebudowy placu Defilad przed Pałacem Nauki i Kultury ma powstać miejsce spotkań przede wszystkim mieszkańców Warszawy, w którym będą również organizowane wydarzenia kulturalne. Plac, który powstanie ma wpłynąć na atrakcyjność całego centrum miasta. Co najważniejsze, będzie tam zielono. Oprócz trawników, które będą mieć kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych, zostanie również posadzonych około 40 gatunków roślin cebulowych oraz bylin. Dodatkowo pojawić się ma tu 11 gatunków krzewów, a co najważniejsze ponad 100 drzew - między innymi będą to jesiony, magnolie, miłorzęby, derenie, robinie akacjowe, glediczje, grujeczniki. Projektant zaprojektował również oczko wodne, które będzie położone w północno-zachodniej części placu.