Te matki mogą pobierać nawet 1500 zł dożywotnio i co miesiąc. Z programu skorzystało już 66 tys. osób

Kolejne świadczenie dla rodziców, a zwłaszcza dla mam. Te osoby mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze, ale trzeba spełnić konkretne warunki. Dla kogo jest program Mama 4+ i ile dokładnie wynosi matczyna emerytura? W Polsce świadczenie z programu otrzymuje około 66 tys. osób.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, znane inaczej jako program Mama 4+, zostało stworzone z myślą o matkach, które przez większość życia wychowywały dzieci, tym razem rezygnując całkowicie lub częściowo z pracy zawodowej. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, żeby otrzymać pieniądze. Kto może ubiegać się o świadczenie i ile ono wynosi?

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające? Skorzystają nie tylko mamy

Program Mama 4+ ma wspomóc osoby, które w związku z rezygnacją z życia zawodowego nie otrzymują emerytury lub wynosi ona mniej niż najniższa emerytura. Rodzicielskie świadczenie przysługuje dwóm grupom:

  • matkom, które ukończyły 60 lat, urodziły i wychowały lub tylko wychowały przynajmniej czwórkę dzieci
  • ojcom, którzy ukończyli 65 lat i wychowywali przynajmniej czwórkę dzieci, ponieważ matka zmarła, porzuciła je lub przestała je wychowywać przez długi czas.

Co ważne, ze świadczenia mogą skorzystać tylko osoby posiadające obywatelstwo polskie, lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich EFTA. Cudzoziemcy powinni mieć natomiast oświadczenie o legalnym pobycie w Polsce.

Ile wynosi świadczenie Mama 4 Plus? Nie zapomnij o tym wniosku

Rodzicielskie świadczenie uzupełniając jest równe wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. W związku z tym od 1 marca 2023 jest to kwota 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Warto jednak pamiętać, że te pieniądze zostaną wypłacone osobom, które nie mają prawa do pobierania emerytury. Oznacza to, że rodzice, którym przysługuje świadczenie emerytalne, ale niższe niż podstawowa kwota, dostaną uzupełnienie. Co ważne, pieniądze nie są przyznawane automatycznie. Należy złożyć wniosek oraz dokumenty potwierdzające prawo do świadczenia. Można je znaleźć na oficjalnej stronie ZUS. Ojcowie, którzy chcą pobierać świadczenie, muszą dodatkowo pamiętać o tym, aby dostarczyć dokument z informacją, kiedy matka zmarła lub zaprzestała wychowywanie dzieci. Jak donosi bankier.pl z programu skorzystało już ok. 66 tys. osób w Polsce. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA