Mój Prąd 5.0 już niedługo. Rusza kolejna edycja programu! Nowe kwoty dofinansowania robią wrażenie

Rusza kolejna edycja programu Mój Prąd. Oprócz dofinansowania instalacji fotowoltaiki będzie można również uzyskać pieniądze na zakup pompy ciepła i kolektorów słonecznych. Wyjaśniamy jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Mój Prąd 5.0.

17 marca 2023 zamknięto nabór do ostatniej edycji programu Mój Prąd 4.0. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie programu, wyczerpano budżet przewidziany na dotacje. Nie ma się jednak co martwić. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska zapowiada, że w kwietniu ruszy kolejna edycja. Tym razem będzie można uzyskać dofinansowanie na inne instalacje, nie tylko fotowoltaiczne.

Zobacz wideo Co się stało z fotowoltaiką w Polsce? Emilewicz: Trzy lata temu było łatwiej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na czym polega program Mój Prąd? Z dofinansowania skorzystały już tysiące osób

Jak można przeczytać na stronie gov.pl w programie Mój Prąd może wziąć udział każda osoba, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby. Do tej pory można było uzyskać pieniądze na instalację fotowoltaiki i magazynów ciepła. W grudniu 2022 zwiększono kwoty dofinansowania. Wynosiły wtedy:

  • do 6000 zł dopłaty do mikroinstalacji PV (obecnie: 4000 zł),
  • do 7000 zł dopłaty w przypadku instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (obecnie: 5000 zł),
  • do 16 000 zł dopłaty w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii (obecnie: 7500 zł).

Program szybko zyskał popularność i w każdej edycji korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy osób. Choć ostatni nabór został zamknięty 17 marca, ogłoszono już kolejny w przyszłym miesiącu.

Mój Prąd 5.0 od kwietnia 2023. Jak złożyć wniosek?

Anna Moskwa zapowiedziała kolejną edycję programu Mój Prąd. - Będzie to już nabór ciągły. Co więcej, rozszerzamy program „Mój Prąd" o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę - ogłosiła na spotkaniu o bezpieczeństwie energetycznym w Kozienicach. Nie podano jeszcze dokładnej daty wznowienia programu, ale podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji, będzie to miało miejsce w kwietniu. Nie znana jest również kwota, która tym razem zostanie przeznaczona na dotacje. Wniosek należy złożyć przez generator wniosków o dofinansowanie lub na stronie gov.pl, logując się przez profil zaufany. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz tutaj.

Więcej o: