• Link został skopiowany

Rząd przyjął projekt ws. europejskich emerytur. Daje wiele możliwości wszystkim obywatelom UE

Rada Ministrów przyjęła nowy projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym. Rozwiązanie ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej oszczędzanie na czas emerytury. Generowane przychody będą zwolnione z podatku. Na jakich zasadach ma to funkcjonować? Podano szczegóły.
Ogólnoeuropejski sposób na oszczędzenie. Nowy projekt daje wiele możliwości wszystkim obywatelom UE
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Przyjęty projekt ustawy ma zapewnić całkowicie nowe rozwiązanie dotyczące oszczędzania na emeryturę. Jakie daje możliwości? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy ogólnoeuropejski sposób oszczędzania. Czym dokładnie jest OIPE?

We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, po którym poinformowano, że w życie ma wejść ustawa wspomagająca Polaków

Projekt ustawy przewiduje powstanie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE). Rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania, z jednego do innego państwa członkowskiego UE"

- podano w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wskazano także, że w Polsce za produkt podobny do OPIE uznaje się Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), które funkcjonuje w III filarze emerytalnym. Ponadto w OIPE zostaną użyte podobne rozwiązania podatkowe. Dochody generowane na subkoncie OIPE będą zwolnione z podatków, co dotyczy również środków powstałych w momencie wypłaty, po zrealizowaniu celu oszczędzania

Roczne limity w ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym. Świadczenia będą zwolnione z podatku

Rada Ministrów przekazała, iż w projekcie ustawy uwzględniono także zapis o obowiązujących rocznych limitach.

Roczny limit wpłat na OIPE będzie stanowił kwotę odpowiadającą 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Przykładowo, w 2023 r. wysokość wpłat na OIPE w naszym kraju wynosiłaby maksymalnie 20 805 zł"

- dodano. 

W celu zachowania równości między osobami, które będą oszczędzać w ramach OIPE, zarówno w Polsce, jak i na terytorium innego państwa UE, wprowadzone zostanie zwolnienie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym świadczeń z OIPE. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem subkonta w OIPE będzie wynosił 1 proc. zgromadzonego kapitału. Oznacza to, iż oszczędzający, którzy wykupili możliwość korzystania z OIPE będą mogli kontynuować dokonywanie wpłat także po zmianie miejsca zamieszkania, nie tracąc przy tym korzyści płynących z nieprzerwanego inwestowania w ten produkt.

Więcej o: