Certyfikat energetyczny, albo 5 tys. zł kary. Już od jutra ruszają kontrole w mieszkaniach i domach

Świadectwo energetyczne budynku to dokument określający zapotrzebowani danej nieruchomości na energię. Dotychczas posiadać go musiały jedynie budynki nowe. Przepisy te jednak zmieniają się od 28 kwietnia 2023. Wyjaśniamy, kto musi mieć świadectwo energetyczne domu lub mieszkania w bloku, a kto uniknie kary.

Świadectwa energetyczne budynków zostały wprowadzone w Polsce w 2014. Przepisy te początkowo dotyczyły wyłącznie budynków wybudowanych po 2009, jednak już wkrótce obejmą znacznie większą część obywateli. Mimo to, obowiązek posiadania dokumentu wciąż nie dotyczy każdego. Wszystko zależy od sposobu, w jaki wykorzystujemy budynek.

Zobacz wideo System energetyczny nie jest gotowy na energię odnawialną?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe? Te osoby nie unikną kary

Od 28 kwietnia 2023 obowiązek posiadania świadectwa energetycznego będzie dotyczył wszystkich budynków niezależnie od roku, w którym zostały zbudowane. Co ważne, obejmuje to zarówno domy jednorodzinne, wielorodzinne, jak i mieszkania. Należy zaznaczyć jednak, że mowa tu wyłącznie o określonych sytuacjach. Jak podaje strona rządowa, są to przypadki, gdy dany budynek, część budynku lub lokal będzie:

  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • wynajęty.

Sporządzone świadectwo powinno zostać przekazane najemcy lub kupującemu przy zawieraniu umowy, którzy nie mogą zrzec się prawa do otrzymania dokumentu. Niemniej jeśli budynek lub lokal jest wykorzystywany przez obecnego właściciela wyłącznie "na własny użytek", posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej nie jest wymagane.

Kiedy charakterystyka energetyczna budynku nie jest potrzebna? Lista zwolnionych wyjątków

Poza warunkiem związanym ze sprzedażą lub wynajmem budynku, wyróżniona została również lista budynków zwolnionych ze świadectwa energetycznego. Należą do nich budynki:

  • podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
  • używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
  • przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
  • mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku (czyli domy letniskowe),
  • wolnostojące o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m^2,
  • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m^3·rok).

Kara za brak świadectwa energetycznego. Jakie koszty należy ponieść?

Od 500 zł do nawet 1500 zł - to koszt, który muszą pokryć właściciele domów jednorodzinnych za uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej, jeśli będą chcieli swój lokal sprzedać lub wynająć. To nowy obowiązek, który wchodzi w życie już w piątek, 28 kwietnia. Za brak dokumentu grozi 5 tys. zł kary.

Szukasz porad dotyczących przepisów? Te artykuły mogą cię też zainteresować:

Ci Polacy muszą zapłacić 1500 złotych. Pozostał dzień
Nowa edycja Mój Prąd 5.0 to dofinansowanie nawet o 28 tys. złotych
Ci Polacy zapłacą podatek od spadków i darowizn dwa razy

Więcej o:
Copyright © Agora SA