Piec indukcyjny czy pompa ciepła? Nowa edycja Mój Prąd 5.0 to dofinansowanie nawet o 28 tys. złotych

Pompa ciepła to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne. Ogrzewanie domu tym sposobem pozwala zredukować koszty, choć za samą instalację trzeba sporo zapłacić. Program Mój Prąd 5.0 oferuje dofinansowanie. Wyjaśniamy, ile kosztuje pompa ciepła z montażem i jak uzyskać zastrzyk gotówki.

Coraz więcej osób rezygnuje z kotłów gazowych. Zamiast nich dom ogrze pompa ciepła. Zasady działania takiego sprzętu są proste. Pompa czerpie z odnawialnych źródeł energii, by ocieplić budynek. Jest to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo obniża koszty. Co ważne, na zakup pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie. Jak to zrobić? Wyjaśniamy, co to jest pompa ciepła i jak ogrzewa dom.

Zobacz wideo Czy Polska może odejść od węgla i gazu bez energii atomowej?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile kosztuje pompa ciepła? Zasady działania

Pompa ma za zadanie wytworzyć obieg ciepła między jednym miejsce a drugim. W tym celu pobiera energię z odnawialnych źródeł, np. z powietrza lub z gruntu i przenosi ją do instalacji grzewczej w domu, skąd trafia do kaloryferów lub podgrzewa wodę. Choć brzmi to dość innowacyjnie, pompy ciepła nie są przeznaczone tylko do nowoczesnych budynków. Można je zamontować również w starszych budowlach, jeśli konstrukcja na to pozwala. Takie rozwiązanie ma pomóc mieszkańcom w zredukowaniu kosztów ogrzewania, które w ostatnim czasie znacząco wzrosły, co wychodzi taniej niż tradycyjny "kocioł". 

Mój Prąd 5.0. Pompa ciepła po dofinansowaniu

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła zależy od wielkości domu, klasy energetycznej budynku i potrzeb domowników, jednak zwykle oscyluje w granicach 35-80 tys. złotych. Dla dużych budynków powyżej 300 metrów kwadratowych cena może przekraczać 100 tys. zł. Warto pamiętać, że z programem Mój Prąd 5.0 można uzyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Choć ostatnia edycja niedawno się zakończyła, premier ogłosił już kolejną. Poprzednio program zakładał tylko dofinansowania instalacji fotowoltaiki, jednak Mój Prąd 5.0 rozszerzono o pompy ciepła. Kwota dofinansowania zależy od urządzenia:

  • pompa ciepła powietrze-powietrze — do 4,4 tys. zł,
  • pompa powietrze-woda bez podwyższonej efektywności — do 12,6 tys. zł,
  • pompa powietrze-woda o podwyższonej efektywności — do 19,4 tys. zł,
  • pompa gruntowa — do 28 tys. zł.

Może Cię też zainteresować:

Podatek od prezentu na komunię może być nieunikniony
Nie mogli odwołać rezerwacji w hotelu więc uknuli okrutną zemstę
To powinieneś wiedzieć przed przejażdżką hulajnogą elektryczną

Więcej o:
Copyright © Agora SA