Szykują się kolejne zmiany w emeryturach. Prezydent Andrzej Duda już podjął decyzję

Prezydent Andrzej Duda podpisze w środę nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Ta ma na celu uchylenie wygasającego charakteru świadczenia. Na tym jednak nie koniec, bo zmian będzie więcej. Kto teraz będzie miał prawo do specjalnych emerytur? Wszystko jest już jasne.

Oficjalne podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych zaplanowano na środę w Pałacu Prezydenckim. Jest to efekt porozumienia rządu z NSZZ "Solidarność", które miało miejsce w czerwcu tego roku. Na co mogą liczyć seniorzy? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury pomostowe 2024. Prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację sutawy 

Do tej pory emerytury pomostowe przysługiwały wyłącznie osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wszystko wskazuje na to, że od teraz z emerytur pomostowych będą mogły skorzystać nie tylko osoby dotychczas do tego uprawnione, ale również te, które pracowały w szczególnych warunkach po 31 grudnia 1998 r

Przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać

- tłumaczył Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność", cytowany przez oficjalną stronę związku. Nowelizacja ustawy uchyli wygasający charakter emerytur pomostowych. Co więcej, ma zapewnić ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączyć dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Podwyższony ma zostać również limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych. 

ZUS emerytury pomostowe - czym są? Już za chwilę będzie wyglądać zupełnie inaczej

Przypomnijmy, że emerytura pomostowa to świadczenie pieniężne przysługujące osobie, która pracowała w szczególnych warunkach lub wykonywała pracę o szczególnym charakterze. W tym przypadku chodzi o zawody i stanowiska mogące negatywnie i trwale wpływać na stan zdrowia pracowników. Do tej grupy zalicza się m.in. osoby pracujące w:

  • górnictwie, 
  • hutnictwie, 
  • budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, 
  • energetyce, 
  • rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym, 
  • służbie zdrowia. 

Dodatkowymi warunkami jest osiągnięcie wieku emerytalnego, 15-letni staż pracy w takich warunkach oraz odpowiedni okres składkowy. Nowelizacja ustawy wprowadzi również zmiany w przepisach dotyczących instytucji rekompensaty. Według nowych zasad okres pracy, który uprawnia do ustalenia rekompensaty, musi przypadać przed 1 stycznia 2009 r. Ponadto regulacja spowoduje, że zawieszenie prawa do emerytury pomostowej wystąpi tylko w sytuacji świadczenia pracy w ramach stosunku pracy. Wzmocni się również ochrona prawna związkowców. 

Dzisiaj pracodawca zwalnia bezprawnie działacza związkowego, sprawa idzie do sądu, toczy się długo, a człowiek zostaje bez środków do życia. Po zmianach pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego tak, żeby nie pozostawał bez środków do życia

- przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, cytowany przez serwis Money. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.