Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 sierpnia 2023 roku w Pałacu Prezydenckim. Najważniejszym jej celem było zniesienie wygasającego charakteru świadczenia. Co to oznacza w praktyce? Już za chwilę z przepisów skorzystają kolejne roczniki.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura pomostowa daje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Do tej pory z tego przywileju mogły skorzystać osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych, w warunkach szczególnego obciążenia fizycznego albo psychofizycznego. Dotyczy to osób, które pracowały m.in. w górnictwie, hutnictwie, przemyśle, rolno-spożywczym czy służbie zdrowia. Aby móc otrzymywać pieniądze, należało również spełnić takie warunki jak:
Koniec z wygasającym charakterem świadczenia oznacza, że już niebawem z emerytur pomostowych będą mogły skorzystać nie tylko osoby dotychczas do tego uprawnione, ale również te, które wykonywały prace zawodowe w szczególnych warunkach po 31 grudnia 1998 roku.
Kwota najniższej emerytury pomostowej jest równa kwocie minimalnej emerytury w danym roku. Zgodnie z tym od 1 marca 2023 roku najniższa emerytura pomostowa wynosi 1588,44 złote. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2023 roku liczba osób pobierających emeryturę pomostową wynosiła 40,8 tysięcy, a najwyższy odsetek, bo aż 17,3 proc., stanowiły osoby, które otrzymywały od 3,5 do 4 tysięcy złotych. Jak zatem na sprawę wpłynie likwidacja wygasającego charakteru świadczenia? Analizy ZUS wskazują, że liczba osób, które przejdą na to świadczenie w 2024 roku, będzie równa 7,3 tysięcy. Zmiany związane z nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych wejdą w życie już 1 września 2024 roku.