Wcześniejsze emerytury staną się faktem. Ile wynosi emerytura pomostowa? Prezydent zadecydował

Ustawa o emeryturach pomostowych została oficjalnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowelizacja projektu uchyla wygasający charakter tych świadczeń. Ważne zmiany będą obowiązywać już od 1 września 2024 roku. Dla kogo będzie emerytura pomostowa? Wyjaśniamy.

Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 sierpnia 2023 roku w Pałacu Prezydenckim. Najważniejszym jej celem było zniesienie wygasającego charakteru świadczenia. Co to oznacza w praktyce? Już za chwilę z przepisów skorzystają kolejne roczniki. 

Zobacz wideo Czy należy podwyższyć wiek emerytalny czy może utrzymać obecny stan rzeczy? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe warunki emerytury pomostowej. Oto co daje nowelizacja ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę

Emerytura pomostowa daje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Do tej pory z tego przywileju mogły skorzystać osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych, w warunkach szczególnego obciążenia fizycznego albo psychofizycznego. Dotyczy to osób, które pracowały m.in. w górnictwie, hutnictwie, przemyśle, rolno-spożywczym czy służbie zdrowia. Aby móc otrzymywać pieniądze, należało również spełnić takie warunki jak: 

  • ukończenie 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, 
  • posiadanie 15-letniego stażu pracy we wspomnianych warunkach, 
  • posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. 

Koniec z wygasającym charakterem świadczenia oznacza, że już niebawem z emerytur pomostowych będą mogły skorzystać nie tylko osoby dotychczas do tego uprawnione, ale również te, które wykonywały prace zawodowe w szczególnych warunkach po 31 grudnia 1998 roku

Ile wynosi emerytura pomostowa 2023? Już za kilka miesięcy pieniądze otrzymają kolejne osoby

Kwota najniższej emerytury pomostowej jest równa kwocie minimalnej emerytury w danym roku. Zgodnie z tym od 1 marca 2023 roku najniższa emerytura pomostowa wynosi 1588,44 złote. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu 2023 roku liczba osób pobierających emeryturę pomostową wynosiła 40,8 tysięcy, a najwyższy odsetek, bo aż 17,3 proc., stanowiły osoby, które otrzymywały od 3,5 do 4 tysięcy złotych. Jak zatem na sprawę wpłynie likwidacja wygasającego charakteru świadczenia? Analizy ZUS wskazują, że liczba osób, które przejdą na to świadczenie w 2024 roku, będzie równa 7,3 tysięcy. Zmiany związane z nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych wejdą w życie już 1 września 2024 roku.

Więcej o: