Abonament RTV 2024. Czy stawki wzrosną od przyszłego roku? Przewodniczący KRRiT wyjaśnia wątpliwości

Abonament RTV to opłata, którą musi uiszczać wiele osób. Nowy rok często wiąże się natomiast z podwyżką stawek w tym zakresie. Czy abonament RTV 2024 będzie zatem faktycznie wyższy? Wyjaśniamy, kogo obowiązuje abonament RTV, ile wynosi on obecnie i jakich zmian można spodziewać się od stycznia.

Choć abonament RTV to temat często dyskutowany, który budzi wiele emocji, to dużo osób nie zna dokładnie przepisów z tym związanych. Warto zatem to zmienić. Istotne są tu nie tylko obowiązujące stawki opłat, ale i możliwość skorzystania ze zniżek, a nawet całkowitego zwolnienia z abonamentu. Wystarczy spełnić określone warunki i przestrzegać wyznaczonych terminów.

Zobacz wideo „Trudno nazwać TVP publiczną telewizją. Nie chcemy na to płacić"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Abonament RTV 2023: ile wynosi? Czy abonament RTV 2024 będzie wyższy?

W ogólnym ujęciu abonament RTV dotyczy niemal wszystkich użytkowników telewizorów lub radioodbiorników. Po nabyciu takiego urządzenia powinniśmy je zarejestrować, na co mamy 14 dni. W momencie rejestracji powstaje natomiast obowiązek uiszczania opłat abonamentowych. Te z kolei zależą od tego, o jakim sprzęcie konkretnie mówimy. Obecnie wynoszą one:

  • 8,70 zł miesięcznie za korzystanie z radia samochodowego lub domowego;
  • 27,30 zł miesięcznie za korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego.

Okazuje się również, że w 2024 roku stawki te zostaną utrzymane na tym samym poziomie.

Podejmując decyzję, Krajowa Rada nie skorzystała z możliwości podwyższenia opłaty i ustaliła jej wysokość na takim samym poziomie jak w 2023 roku

- informował w maju w przesłanym PAP oświadczeniu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, na którego powołuje się portal Infor. Nie oznacza to, że nowy rok nie przyniesie żadnych zmian. Te jednak mogą okazać się dla nas korzystne.

Abonament RTV 2024 i możliwe zniżki. Te osoby są całkowicie zwolnione z opłat

Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Poczty Polskiej, wszyscy użytkownicy odbiorników, którzy dokonają opłaty abonamentowej za cały rok z góry do 25 stycznia 2024 roku, mogą liczyć na 10-procentową zniżkę. Ponadto nawet jeśli termin ten przegapimy, to wciąż możemy skorzystać z innych zniżek, płacąc za więcej niż jeden miesiąc. Dokładne wyliczenia znajdziemy również na przytoczonej powyżej witrynie. Co więcej, określone grupy użytkowników mogą być całkiem zwolnione z opłat. Zaliczają się do nich:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Pamiętajmy jednak przy tym, że zwolnienie wiąże się z koniecznością potwierdzenia spełnienia wymaganych warunków. W tym celu należy udać się do dowolnej placówki Poczty Polskiej i okazać odpowiedni dokument potwierdzający nasze prawa.

Więcej o: