Tymi banknotami nie zapłacisz w sklepie. Przez to tracą swoją wartość. Koniecznie je wymień

Chcąc zapłacić w sklepie naderwanym banknotem lub tylko jego częścią, musimy liczyć się z tym, że kasjer może nam odmówić i ma do tego prawo. Nie trzeba się jednak martwić. Zniszczone pieniądze można wymienić. Jest jednak wyjątek, w którym nie otrzymamy zwrotu jego równowartości.

Nierzadko zdarza się, że zauważymy w portfelu porwany banknot. W zależności od stopnia uszkodzenia, kasjer może odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Co wówczas należy zrobić? Możemy próbować w innym sklepie, jednak nie ma pewność, że tam uda nam się zapłacić. W takiej sytuacji najlepiej wymienić zużyty banknot. Trzeba jednak liczyć się z tym, że możemy nie odzyskać pełnej wartości.

Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wymienić zniszczony banknot? Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia

Banknoty poszarpane, naderwane, zabrudzone czy podzielone na kawałki, a także wyszczerbione monety, można wymienić w dowolnym banku w Polsce lub w oddziale terenowym NBP. Zasady takiej wymiany są regulowane przez zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli zniszczenie jest niewielkie, zwykle wymiana następuje od ręki. Z kolei w przypadku, gdy banknot czy moneta zostały zniszczone w znacznym stopniu, należy złożyć w banku odpowiedni wniosek, który wraz z pieniądzem zostanie przesłany do Centrali NBP. Taki dokument powinien zawierać wszystkie dane umożliwiające kontakt z wnioskodawcą. Wnioski niekompletne nie będą realizowane.

Czy bank zwróci równowartość zniszczonego pieniądza? Jest kilka wyjątków

Wymieniając uszkodzony pieniądz trzeba liczyć się z tym, że możemy nie otrzymać jego równowartości. Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, banki są zobowiązane do wymiany banknotu, który zachował co najmniej 45 proc. swojej powierzchni w jednym fragmencie i możliwe jest rozpoznanie jego nominału. Mniejsze kawałki będą niszczone w Narodowym Banku Polskim po upływie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany, jeśli wnioskodawca nie zażąda jego zwrotu. Z kolei banknot, który zachował od 45 do 75 proc. powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony na połowę jego pierwotnej wartości. Tylko banknot, który posiada powyżej 75 proc. swojej powierzchni lub został podzielony na nie więcej niż dziewięć kawałków, które łącznie tworzą 100 proc. jego powierzchni, zostanie wymieniony za pełną wartość.

Więcej o:
Copyright © Agora SA