Pączkowa inflacja nie ma litości. Polacy przejedli prawie 190 mln złotych i 391 mieszkań

Najnowszy raport mówi jasno - Polacy mieli zjeść w tłusty czwartek tyle pączków, ile wartych jest 391 dwupokojowych mieszkań w dużych miastach. To prawie 200 mln złotych, a wszystko dlatego, że cena dobrego pączka, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrosła aż o osiem procent. To nie jest już tania zabawa.

Polacy uwielbiają tłusty czwartek i właśnie dlatego tego dnia przed cukierniami w całym kraju ustawiają się gigantyczne kolejki. Niektórzy decydują się na tanie pączki z marketów, inni poszukują nieco lepszych opcji, które niekiedy potrafią kosztować prawdziwe krocie. Przypomnijmy, że zeszłorocznym rekordzistom został Kuba Wojewódzki - za jego wypiek klienci płacili aż 49 złotych. W tym roku postanowiła go przebić cukiernia KAISER Patisserie w Słupsku, która zaproponowała "Złoty Pączek" warty 100 złotych. Patrząc na tak gwałtowny wzrost cen, nie ma się co dziwić, że statystyki są brutalne. 

Zobacz wideo Tłumy na kilometr pod cukiernią. Chłopak kupił 300 pączków

Jak wyglądał tłusty czwartek 2024? Polaków nie odstrasza nawet inflacja 

Z szacunków firmy HREIT wynika, że w tym roku dobrej jakości pączek powinien kosztować pięć złotych i właśnie tego typu wypieki uwzględniono w dalszych obliczeniach. 

Jeśli chcielibyśmy zjeść produkt wykonany według tradycyjnej receptury - smażony na smalcu i wypełniony różaną konfiturą, to musimy przygotować się na wydatek rzędu trochę ponad pięć złotych za sztukę

- wynika z wyliczeń HREIT. Choć Polacy zdążyli już przywyknąć do nieco wyższych cen od tych, które towarzyszyły im jeszcze niedawno, to nic nie potrafi tak dobrze obrazować obecnych realiów, jak statystyki. Wspomniana cena jest aż o 8 proc. wyższa niż przed rokiem i o ponad 50 proc. wyższa niż ta, która obowiązywała na początku dekady. Co więcej, według danych firmy, statystyczny Polak w tym dniu spożywa średnio od dwóch do trzech pączków.

Jeśli te szacunki są prawdziwe, to w trakcie ostatniego czwartku przed Środą Popielcową zjemy nawet ponad 100 milionów sztuk tego popularnego przysmaku

- dodają. Dzięki temu, miłośnicy pączków zostawiają u sprzedawców pokaźne kwoty. O jakich pieniądzach mowa? 

Tłusty czwartek kontra wydane miliony. Polacy zjedli pączki o wartości prawie 400 dwupokojowych mieszkań

W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na pączki ponad 190 mln zł

- czytamy w raporcie firmy HREIT. Autorzy statystyk pokusili się nawet o stworzenie tak zwanego "indeksu pączkowo-mieszkaniowego", który pokazuje "siłę nabywczą tradycyjnego pączka na tle cen nieruchomości". O co dokładnie chodzi? Okazuje się, że kwota, jaką Polacy wydali na słynne wypieki podczas tegorocznego Tłustego Czwartku, to równowartość 391 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w naszym kraju. Przedstawiciele firmy przypominają jednak, że otrzymane wyniki to "swego rodzaju zabawa na liczbach i nie należy tego inaczej interpretować".

Więcej o:
Copyright © Agora SA