Lepiej zajrzyj do portfela, zanim pójdziesz na zakupy. Takimi banknotami już nie zapłacisz

Banknoty podczas swojej żywotności przechodzą przez pokaźną liczbę rąk, przez co z czasem mogą ulec zniszczeniu. Podarte lub popisane pieniądze mogą nie przypaść do gustu sprzedawcy. Czy ten ma prawo odmówić nam zakupów? Wtedy jedynym wyjściem jest wymiana, lecz ta nie zawsze będzie mieć sens.

Choć coraz więcej osób decyduje się na wyeliminowanie gotówki ze swojego życia, to wciąż jest to jedna z form płatności. Zapewne każdy z nas chociaż raz miał w ręku podarty banknot i zastanawiał się, czy sprzedawczyni w sklepie za rogiem nie zwróci na to uwagi. Najczęściej tak właśnie się działo, jednakże nie wszyscy mają tyle samo szczęścia. Niekiedy sprzedawcy odmawiają przyjęcia uszkodzonych banknotów i mają do tego pełne prawo. Co zatem powinno się w takiej sytuacji zrobić? Narodowy Bank Polski ma swoje zasady.

Zobacz wideo Maciej Samcik radzi, jak inwestować mały kapitał: Depozyt bankowy

Co zrobić z podartym banknotem? Będą warte o połowę mniej 

Według Narodowego Banku Polskiego "nieodpowiadające wskutek zużycia lub uszkodzenia warunkom ustalonym przez Prezesa NBP, przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają wymianie". W przypadku wystąpienia uszkodzonych banknotów zarówno sprzedawca, jak i klient mają prawo odmówić ich przyjęcia. Osoba, która jest w ich posiadaniu, może natomiast udać się do kasy w dowolnym banku i poprosić o wymianę. Kiedy chodzi o niewielkie zniszczenia, bank nie może odmówić wymiany i powinien przekazać klientowi równowartość danej kwoty. Problem zaczyna się pojawiać wtedy, gdy uszkodzenia są nieco większe. Może skutkować to tym, że wartość banknotu spadnie o połowę lub zostanie bezpowrotnie utracona

Tymi pieniędzmi już nie zapłacisz. Uszkodzone banknoty można wysłać do Narodowego Banku Polskiego

Jak informuje Narodowy Bank Polski, wymianie podlegają między innymi banknoty: 

  • postrzępione,
  • naddarte,
  • przerwane,
  • nadmiernie zabrudzone,
  • zaplamione,
  • odbarwione,
  • uszkodzone w inny sposób, również w skutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku.

Decydując się na wymianę, warto pamiętać, że zniszczenia na poziomie od 45 do 75 proc. powierzchni banknotu powodują spadek jego wartości nawet o połowę. W przypadku porwanych banknotów ważne jest to, aby zostały przekazane w maksymalnie dziewięciu częściach, które po złożeniu stanowią 100 proc. Banki zobowiązane są do przyjęcia nawet najbardziej zniszczonych pieniędzy, jednakże wtedy przekazują je do Centrali NBP w Warszawie. Osoby, które chcą dokonać wymiany, mogą również zrobić to za pośrednictwem przesyłki pocztowej lub kurierskiej skierowanej do centrali z dołączonym "wnioskiem o wymianę zużytych, lub uszkodzonych znaków pieniężnych". Wtedy wartość przesłanych pieniędzy nie może przekraczać kwoty dwóch tys. złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.