Pieniądze zniszczone, porwane i uszkodzone niekiedy trafiają w nasze ręce, a wtedy szybko powinniśmy je wymienić. Wszystko dlatego, że w przypadku pokiereszowanego banknotu może spotkać nas odmowa z jego przyjęciem. Gdzie go przekazać, aby uniknąć tego typu sytuacji? Niektóre w końcu i tak stracą swoją ważność.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przede wszystkim wymienić powinniśmy wszystkie zniszczone banknoty, ponieważ przestają być środkiem płatniczym w Polsce, a każdy sprzedawca ma prawo odmówić ich przyjęcia. Szczególną uwagę należy zwrócić na pieniądze:
Jeżeli banknot posiada wyżej wymienione uszkodzenia, oznacza to, że jego dalsze funkcjonowanie jest wątpliwe, dlatego warto zdecydować się na wymianę. W przypadku tego typu pieniędzy odmowa przyjęcia jest prawem zarówno na przykład sprzedawcy, jak i samego klienta, który nie chce później przejmować się jego wymianą.
Trzeba pamiętać, że zużyte lub uszkodzone znaki pieniężne podlegają wymianie, a ich posiadacz powinien zanieść je do wybranego oddziału Narodowego Banku Polskiego lub do jednego z oddziałów banków komercyjnych współpracujących z NBP. To właśnie tam istnieje możliwość złożenia wniosku o wymianę uszkodzonej waluty na nienaruszoną. Zasady wymiany banknotów reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. ws. szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które na wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Uszkodzone banknoty podlegają wymianie w pełnej wartości nominalnej jeśli:
Jeżeli dane banknoty nie spełniają zasad wymiany zachodzącej w bankach, przyjmowane są na podstawie odpowiedniego wniosku i przesyłane w celu wymiany do centrali NBP. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy od przesłania uszkodzonych pieniędzy do NBP osoba wnioskująca o zmianę się po nie nie zgłosi, zostaną one po prostu zniszczone.