Prawo do posiadania paszportu przysługuje każdemu obywatelowi Polski. Dokument ten będzie nam potrzebny podczas wyjazdów do krajów spoza strefy Schengen. Oznacza to, że nie każda podróż zagraniczna będzie wiązać się z koniecznością wyrobienia paszportu, ale wiedza ta może mimo wszystko nam się przydać.
Paszport możemy wyrobić, przebywając zarówno w Polsce, jak i za granicą. Obecnie obowiązuje paszport biometryczny, który w zintegrowanym mikroprocesorze poza danymi osobowymi przechowuje także odciski palców. Taki dokument jest ważny 10 lat od daty jego wyrobienia. Taki sam termin ważności mają dokumenty dla osób niepełnoletnich od 12. do 18. roku życia. W przypadku dzieci poniżej 12. roku życia okres ten skraca się do pięciu lat. Najkrócej ważny jest paszport tymczasowy, który upoważnia nas do podróżowania tylko przez 365 dni. Z tej opcji zazwyczaj korzystają osoby potrzebujące dokumentu na jednorazowy wyjazd, np. na ślub lub pogrzeb.
Cena paszportu będzie różnić się w zależności od rodzaju dokumentu. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu podstawową stawką jest 140 złotych. Paszport tymczasowy jest znacznie tańszy i zapłacimy za niego 30 złotych, podobnie jak za paszport dla dziecka poniżej 12. roku życia. Wyrobienie dokumentów dla osoby w wieku od 12 do 18 lat to wydatek w wysokości 70 złotych. Warto przy tym zauważyć, że na opłatę za paszport mogą wpływać też różne zniżki. Przykładowo całkowicie z opłat zwolnione są osoby, które ukończył 70 lat. Jak jednak wygląda sama procedura uzyskiwania paszportu?
Wzory wniosków o paszport dostępne są w każdym punkcie paszportowym oraz na stronie gov.pl. Dokumenty należy jednak złożyć osobiście w urzędzie. Lokalizację najbliższych punktów paszportowych sprawdzimy na stronie internetowej urzędów wojewódzkich, natomiast osoby przebywające za granicą powinny udać się do konsulatu polskiego. Wyjątek stanowią paszporty dla dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia. Ich dokumenty nie posiadają danych biometrycznych, w związku z czym urzędnicy nie muszą pobierać ich odcisków palców, co umożliwia złożenie wniosku online. Pamiętajmy, że do naszego wniosku musimy dołączyć m.in. fotografię spełniającą formalne wymogi czy dowód dokonania wpłaty.
Jeśli chodzi o czas oczekiwania, to na normalny paszport i paszport dla dziecka będziemy musieli poczekać 30 dni, a w szczególnych sytuacjach można ubiegać się o skrócenie tego czasu do dwóch tygodni. Paszport tymczasowy jest wydawany tak szybko, jak to możliwe.