Wybory samorządowe 2024. Te funkcje w aplikacji mObywatel mogą okazać się bardzo przydatne

Tegoroczne wybory samorządowe już lada moment, dlatego warto zwrócić uwagę na funkcje, jakie posiada rządowa aplikacja mObywatel. Niektóre z nich mogą przydać się Polakom zarówno przed, jak i w trakcie głosowania. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej.

Podczas wyborów samorządowych, które odbędą się w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku, Polacy będą głosowali na radnych gmin, powiatów, sejmików województw i wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Druga tura wyborów zaplanowana jest natomiast na 21 kwietnia tego roku. Jak się do nich przygotować? W tym może pomóc aplikacja mObywatel. 

Zobacz wideo Ile trzeba zarabiać, aby godnie żyć? [SONDA]

mObywatel dowód osobisty i nie tylko. Są aż dwie przydatne funkcje na wybory

Rządowa aplikacja mObywatel od dawna ułatwia Polakom załatwianie wielu spraw urzędowych. Ponadto od jakiegoś czasu dzięki niej można posiadać cyfrowe dokumenty, w tym między innymi dowód osobisty, który jest równie ważny jak ten w tradycyjnej, plastikowej formie. Znajdujący się w aplikacji mDowód upoważnia również do wzięcia udziału w wyborach - członkowie komisji nie mogą odmówić wydania kart do głosowania z powodu braku dokumentu w postaci fizycznej karty. To duże ułatwienie, szczególnie dla tych, którzy mają nawyk wychodzenia z domu bez portfela. Drugą funkcją, która może okazać się wyjątkowo przydatna podczas tegorocznych wyborów samorządowych, jest "Moduł Wybory". W tej zakładce użytkownik może zweryfikować poprawność swoich danych osobowych istniejących w rejestrze wyborców oraz sprawdzić, czy posiada czynne prawo do głosowania. Dzięki temu można sprawdzić również, gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy oraz jakie numery posiadają poszczególne okręgi wyborcze.

Aplikacja mObywatel: Zmiana miejsca głosowania. Tym razem nie jest tak łatwo

Warto pamiętać, że aplikacja może ułatwić również dotarcie do danego lokalu wyborczego. Poza dowodem osobistym znajdują się w niej również mLegitymacje, które uprawiają poszczególne osoby do zniżek w komunikacji miejskiej. Co z osobami, które przebywają poza miejscem zameldowania? Niestety, w przypadku wyborów samorządowych zmiana miejsca, w którym powinniśmy oddać głos, nie jest już takim łatwym zadaniem. 

W przypadku wyborów parlamentarnych wystarczyło w prostej usłudze elektronicznej zmienić miejsce głosowań i z automatu wyborca był przypisany do danego obwodu. Zgodnie z Kodeksem wyborczym w wyborach samorządowych nie można tak prosto zmienić miejsca, w którym wyborca chce głosować

- powiedział poseł Bartosz Zawieja, cytowany przez serwis Infor. Tym razem wyborca będzie musiał zmienić stały obwód do głosowania. Do takiej zmiany niezbędny jest wniosek wyborcy złożony w gminie, w której dana osoba chce głosować. Co więcej, gmina musi przeprowadzić specjalnie postępowanie, które polega na weryfikacji takiego wniosku. Internetowa usługa umożliwia przesłanie wniosku do gminy, jednakże dokument nie trafia od razu do Centralnego Rejestru Wyborców (CRW), lecz do wewnętrznych zasobów gminy. Oznacza to, że gmina musi wydać stosowną decyzję, a to utrudnia i opóźnia cały proces. Na szczęście, zdaniem wiceministra cyfryzacji, Michała Gramatyki, problem miał zostać rozwiązany.

(...) wdrożono zmodyfikowaną usługę wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania wyborców. (...) ta usługa działa w następujący sposób - po pierwsze jest zintegrowana z Centralnym Rejestrem Wyborców, po drugie wniosek przychodzi do gminy zarówno w aplikacji, która obsługuje CRW, jak i poprzez skrzynkę e-PUAP gminy

- wyjaśnił. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA