Za ten wypoczynek zapłaci pracodawca, ale musisz się o to postarać. Nie wszyscy dostaną też tyle samo

Wczasy pod gruszą to dofinansowanie wypoczynku, z którego może skorzystać wielu pracowników. Wymaga to jednak podjęcia odpowiednich kroków, a ponadto nie wszystkim przysługuje. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na ten temat, aby nie stracić okazji do pozyskania dodatkowych środków finansowych.

Urlop wypoczynkowy to ważne prawo pracowników, dzięki któremu możemy odpocząć od pracy i zregenerować siły. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pracodawca może nam dodatkowo za ten czas dopłacić. Nie obowiązuje to niestety we wszystkich zakładach pracy, ale jeśli tylko mamy możliwość skorzystania z wczasów pod gruszą, to warto to zrobić.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Przez podwyżki pensji będzie problem z opanowaniem inflacji

Wczasy pod gruszą 2024: warunki. Ile się należy za wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą to dofinansowanie wypłacane w zakładach pracy,  gdzie utworzono Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Dotyczy to firm, w których 1 stycznia danego roku kalendarzowego na pełen etat zatrudnionych było co najmniej 50 pracowników. Przyznanie dofinansowania odbywa się wyłącznie na wniosek pracownika, więc musimy zadbać o to sami. Ze środków wypłacanych w ramach funduszu mogą korzystać pracownicy oraz członkowie ich rodzin, byli pracownicy (emeryci i renciści) oraz ich rodziny, a nawet inne osoby wskazane przez pracodawcę w regulaminie ZFŚS. Dokument ten jest tu bardzo ważny, ponieważ jego szczegółowe zapisy mogą różnić się w poszczególnych miejscach.

Jeśli chodzi o wysokość przyznawanego świadczenia, to tutaj ponownie może wyglądać to różnie. Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, na decyzję powinna wpływać tu sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika. Z założenia wczasy pod gruszą mają stanowić wsparcie dla osób najbardziej potrzebujących, choć na mniejsze kwoty często mogą liczyć też pracownicy w lepszej sytuacji. Niemniej istotne jest to, że musimy wykorzystać 10 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Co ciekawe, forma spędzenia wypoczynku jest w pełni dowolna, więc pieniądze możemy przeznaczyć nawet na odpoczynek w domu. Co jednak w sytuacjach, gdy w naszym miejscu pracy nie ma ZFŚS? Okazuje się, że dofinansowanie wypoczynku jest wciąż możliwe, choć nie zawsze.

Świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą. Kiedy możemy skorzystać z tych świadczeń?

Jak podaje portal prawo.pl, zakłady pracy zatrudniające co najmniej 20 pracowników i mniej niż 50 pracowników muszą tworzyć ZFŚS, jeżeli domagają się tego działające organizacje związkowe. Jeżeli jednak jest to mniej niż 20 pracowników, pracodawca może utworzyć ZFSŚ lub wypłacać świadczenie urlopowe, przy czym obie formy nie są obowiązkowe. Wyjątek stanowią jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, gdzie ZFŚS tworzy się niezależnie od liczny pracowników. Świadczenie urlopowe może być zatem wypłacane tylko w miejscach, gdzie nie ma omawianego funduszu. Stosuje się przy tym zawsze przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zgodnie z którymi świadczenia przysługuje raz w roku, po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy korzystałeś/aś już w tym roku z wczasów pod gruszą?
Więcej o:
Copyright © Agora SA