Urząd pracy może ci zapłacić nawet 15 tysięcy zł. Jakie warunki trzeba spełnić? Kluczowy jest wiek

Niektórzy mogą otrzymać bon na zasiedlenie od urzędu pracy. Pieniądze mają poprawić sytuację życiową świadczeniobiorców, a państwo oferuje ponad 15 tysięcy złotych. Niestety, nie są one dla każdego. Kto nie otrzyma bonu na zasiedlenie? Warunków jest kilka, a jednym z nich jest wiek.

Bon na zasiedlenie to dodatek przyznawany od wielu lat, jednakże wciąż nie jest najpopularniejszym świadczeniem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dzięki tej formie wsparcia finansowego, można otrzymać jednorazowe dofinansowanie z urzędu pracy. Jak wyglądają zasady ubiegania się o dodatek w 2024 roku?

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Z cenami prądu i gazu nie będzie tak źle, jak się zapowiadało

Komu przysługuje bon zasiedleniowy? Rząd planuje wprowadzić istotne zmiany

Warunki przyznawania bonu na zasiedlenie określa artykuł 66n Ustawy o promocji zatrudnienia. Zgodnie z jego zapisami, jest to kwota wspomagająca osoby bezrobotne, które planują podjąć się pracy zarobkowej luba założyć firmę poza swoim miejscem dotychczasowego zamieszkania. O pieniądze mogą ubiegać się ci, którzy: 

  • są zarejestrowani w urzędzie pracy jako bezrobotni,
  • nie ukończyli 30. roku życia,
  • mają zamiar rozpocząć karierę zawodową poza miejscem swojego zamieszkania.

Warto pamiętać, że o przyznanie bonu należy zwrócić się do urzędu pracy, w którym zostaliśmy zarejestrowani jako osoba bezrobotna, a nie w miejscu, gdzie planujemy podjąć pracę lub utworzyć firmę. Dofinansowanie zostało stworzone z myślą o młodych ludziach, którzy chcą rozpocząć karierę zawodową w innym mieście i nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z kosztami. Co ciekawe, serwis Radio ZET poinformował, że Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianą, która pozwoli korzystać ze wsparcia finansowego niezależnie od wieku

Ile wynosi obecnie bon na zasiedlenie? To 200 procent przeciętnego wynagrodzenia

Ubiegając się o bon, należy również spełnić następujące warunki:

  • z tytułu wykonywania pracy lub działalności gospodarczej dana osoba będzie osiągała wynagrodzenie, lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym,
  • odległość od miejsca zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia lub utworzenia działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 kilometrów, lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej trzy godziny dziennie,
  • wnioskodawca będzie pozostawał w zatrudnieniu lub będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres co najmniej sześciu miesięcy. 

Bon na zasiedlenie przyznawany jest na wniosek bezrobotnego, który należy złożyć do starosty. Urząd pracy w tym przypadku zaakceptuje zarówno umowę o pracę, umowę zlecenie, jak i umowę o dzieło. Wnioskodawcy, by osiągnąć wymagany pułap wynagrodzenia, mogą podjąć zatrudnienie w kilku przedsiębiorstwach. Natomiast, do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający zatrudnienie oraz oświadczenie o spełnieniu warunku dotyczącego odległości występującej pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem wykonywania pracy. Termin rozpatrzenia wniosku to 30 dni, a maksymalna kwota, jaką można otrzymać, to 200 procent przeciętnego wynagrodzenia. W związku z tym w 2024 roku jest to około 15,6 tysięcy złotych. Od otrzymanej kwoty nie trzeba płacić podatku dochodowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: