Państwo docenia samodzielność. Możesz zyskać nawet 650 zł miesięcznie za jeden wniosek

Poza powszechnie znanymi świadczeniami w Polsce obowiązuje kilka takich, o których większość osób może nawet nie wiedzieć. Kto dostanie dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie? Dodatek aktywizacyjny to pieniężna forma wsparcia dla ludzi, którzy poszukują pracy. Jak można go dostać? Warunki są jasne.

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej uprawnionej do zasiłku. Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest samodzielne podjęcie pracy lub, w niektórych sytuacjach, podjęcie zatrudnienia na podstawie skierowania od urzędu pracy. Dodatek ma być wsparciem finansowym dla osób, które podjęły się czynności zawodowych i jednocześnie motywatorem do ich kontynuowania. Ile dokładnie wynosi i jak go otrzymać? Jest kilka haczyków. 

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus: Wszystkie świadczenia społeczne powinny być regularnie rewaloryzowane

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek aktywizacyjny 2023 - dla kogo? Jest kilka ważnych "ale"

Aby móc ubiegać się o dodatek aktywizacyjny należy: 

  • posiadać status zarejestrowanego bezrobotnego z prawem do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych,
  • znaleźć samodzielnie zatrudnienie lub otrzymać skierowanie od urzędu do pracy, która ma niepełny wymiar czasowy, a wynagrodzenie nie przekracza najniższej krajowej obowiązującej w danym momencie. 

Osoby uprawnione do świadczenia mogą ubiegać się o wsparcie wynoszące połowę zasiłku dla bezrobotnych. Według obliczeń "RynkuZdrowia" w tym roku jest to 652,05 zł brutto. Sposób jego wypłaty zależny jest od zasad panujących w danym urzędzie pracy, jednak powinien on zostać przekazany najpóźniej 14 dnia po upływie okresu, na jaki przysługiwał. Niestety okazuje się, że nie każda praca, nawet znaleziona samodzielnie, uprawnia do pobierania świadczenia. Dodatek aktywizacyjny nie zostanie przyznany, gdy dana osoba zostanie zatrudniona

  • u poprzedniego pracodawcy, 
  • za granicą,
  • w Polsce, lecz u zagranicznego pracodawcy.

Ponadto dodatek aktywizacyjny nie obowiązuje, gdy przerwa w pracy trwała zaledwie jeden dzień lub skierowanie urzędu pracy obejmuje roboty publiczne, prace interwencyjne oraz stanowisko refundowane z Funduszu pracy. 

Dodatek aktywizacyjny 2023 nie jest przyznawany z urzędu. Tutaj potrzebny jest wniosek 

Aby ubiegać się o dodatek aktywizacyjny, należy złożyć odpowiedni wniosek bezpośrednio w urzędzie pracy, przesłać go pocztą lub przekazać w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu "praca.gov". Sam wniosek to nie wszystko, trzeba dołączyć do niego dokumenty potwierdzające stan faktyczny i uprawnienia do dodatku, w tym umowę lub zaświadczenie od pracodawcy. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami o przyznanym dodatku aktywizacyjnym należy poinformować swojego przełożonego

Więcej o:
Copyright © Agora SA