O tym musisz wiedzieć, jeśli pracujesz na umowę zlecenie. Brak niektórych składek zaważy na przyszłości

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy? Umowa zlecenie jest często spotykaną formą zatrudnienia w Polsce. Należy mieć jednak na uwadze, że różni się ona od umowy o pracę, a dotyczy to m.in. wpływu na naszą emeryturę. Wyjaśniamy, czy umowa zlecenie zagwarantuje nam prawo do świadczenia.

Według danych GUS, w 2021 na podstawie umowy zlecenia zatrudnionych było w Polsce niemal milion osób. Choć większość z nich jest zapewne świadoma tego, jakie warunki zapewnia im ta forma podczas samego zatrudnienia, warto wiedzieć też, jak wpłynie ona na naszą przyszłość.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Umowa zlecenie a umowa o pracę. Podstawowe różnice

Podstawową różnicą między umową zlecenie a umową o pracę jest to, że pierwsza forma jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, a więc nie powoduje ona powstania stosunku pracy. Oznacza to również, że zleceniobiorca nie jest pracownikiem zleceniodawcy, a jedynie świadczy usługi na jego rzecz. Aktem prawnym, który reguluje wszelkie aspekty umowy zlecenie, jest natomiast Kodeks cywilny, a konkretniej art. 734 § 1. Umowa o pracę jest z kolei regulowana Kodeksem pracy.

Kolejna istotna różnica dotyczy miejsca i czasu wykonywania obowiązków. W przypadku umowy o pracę ich określenie jest wymagane, jednak umowa zlecenia nie może nałożyć na nas ograniczeń w tym zakresie. Co więcej, obowiązki wynikające z umowy o pracę muszą być wykonywane osobiście, natomiast zlecenie może być wykonane też przez osobę trzecią. Różnica jest także w sposobie wypłacania wynagrodzenia. W przypadku umowy o pracę wypłacane jest ono co miesiąc, ale zleceniodawca i zleceniobiorca mogą zdecydować się na inną dowolną formę.

Umowa zlecenie a emerytura. Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Ważną kwestią wpływającą na naszą przyszłą emeryturę jest fakt, że umowa zlecenie jest oskładkowana. Zleceniodawca opłaca składki na:

  • zaliczkę na podatek dochodowy,
  • ubezpieczenie emerytalne,
  • ubezpieczenie rentowe,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • ubezpieczenie chorobowe (opcjonalnie, w zależności od indywidualnych ustaleń).

Ponadto zleceniodawca musi od wartości umowy odprowadzić składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także ubezpieczenie wypadkowe. Jest to dobra informacja dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie, gdyż oznacza to, że nasze wynagrodzenie wpłynie na wysokość świadczenia emerytalnego. Niestety, sam okres zatrudnienia nie wlicza się do stażu pracy. Niemniej wpływa on tylko na obliczenie kapitału początkowego. Prawo do emerytury uzyskamy, tak czy inaczej, po ukończeniu 60. (w przypadku kobiet) lub 65. roku życia (w przypadku mężczyzn).

Może cię też zainteresować:

- Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Kwota comiesięcznego świadczenia tego seniora może szokować
- Nowy bon turystyczny 2023 nie tylko dla rodzin z dziećmi. Rząd może wyciągnąć rękę do innej grupy
- Wiemy, czy pupil może otrzymać spadek. Jest jeden sposób, aby zabezpieczyć zwierzę po śmierci

Więcej o:
Copyright © Agora SA