Pierwsze miasto w Polsce wprowadziło taki zakaz. Tu nie kupisz alkoholu na stacjach benzynowych

Zakaz sprzedaży określonych produktów zazwyczaj budzi wiele emocji, ale w większości przypadków ma on swoje uzasadnienie. Tym razem chodzi o ograniczenie skutków nadużywania szkodliwych substancji. Co więcej, jest to pierwszy taki zakaz w Polsce. Głos w tej sprawie zabrał Naczelny Sąd Administracyjny.

Wspomniany powyżej zakaz dotyczy sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Na taki krok zdecydował się Toruń i choć miało to miejsce już jakiś czas temu, to dopiero teraz zapadła decyzja w sprawie zgodności takiego zakazu z polskim prawem. Okazuje się, że inne miasta w Polsce będą mogły również rozważać podobne rozwiązania bez obaw o ich nieprzepisowość.

Zobacz wideo Leszczyna bierze się za stacje benzynowe – czy zdoła wprowadzić zakaz alkoholu?

Toruń: prohibicja na stacjach benzynowych? Sąd podjął decyzję

Uchwała o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu na lokalnych stacjach benzynowych została uchwalona przez radnych Torunia już w lutym 2017 roku. Jak przypomina "Rzeczpospolita", dotyczyło to konkretnie podawania i spożywania alkoholi powyżej 4,5 proc. z wyjątkiem piwa, a postawą takiej decyzji był art. 14 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tzw. antyalkoholowej). Zakaz nie obejmował lokali mieszczących się na terenie stacji, o ile były usytuowane w odrębnych, wolnostojących budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gastronomiczna lub hotelowo-gastronomiczna. Nowe przepisy jednak nie wszystkim się spodobały. Dwóch właścicieli stacji benzynowych zaskarżyło uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy (WSA), który orzekł niezgodność zakazu z ustawą i naruszenie konstytucyjnej zasady równości. Mimo to Rada Miasta Torunia nie zrezygnowała ze swoich przekonań i zaskarżyła wyrok WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Jaki był tego skutek?

Kiedy sprzedawca nie może sprzedać alkoholu? Toruń stanie się przykładem dla innych miast

Sąd uznał, że całkowity zakaz sprzedaży mocnych napojów wyskokowych na stacjach benzynowych nie stoi w sprzeczności ze wskazanym przez toruńskich radnych zapisem ustawy antyalkoholowej. Dodatkowo podkreślono, że ze względu na swój specyficzny charakter stacje benzynowe w znacznym stopniu zwiększają dostępność alkoholu. Są to miejsca działające całodobowo przez siedem dni w tygodniu w ramach rozbudowanych sieci punktów. W związku z tym toruński zakaz jak najbardziej można uznać za działania zapobiegawcze, o których mówi ustawa. Obecny zakaz dotyczy takich samych okoliczności, jak określone w uchwale z 2017 roku.

Jak zauważa Onet, coraz więcej polskich miast i gmin wprowadza ograniczenia na sprzedaż alkoholu po godzinie 22. Toruń jest jednak pierwszym przypadkiem w kraju wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży napojów wysokoprocentowych na stacjach benzynowych. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości w jego ślady pójdą kolejne samorządy, a decyzja sądu w tej sprawie z pewnością będzie stanowić tu istotny argument.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy popierasz zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?
Więcej o:
Copyright © Agora SA