Śmierć rodzica a kredyt. Czy dzieci muszą go spłacić? Tak ochronisz bliskich przed zobowiązaniami

Spłata kredytu po śmierci rodzica to temat, który często budzi wiele wątpliwości. Jest to zrozumiałe, ponieważ konieczność uregulowania takiego zobowiązania zależy od kilku czynników. Warto się zapoznać z tymi zasadami zawczasu, zwłaszcza że kredytobiorca też może podjąć tu pewne kroki.

Śmierć rodzica to trudne doświadczenie, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i formalnym. Zasady dotyczące dziedziczenia nie zawsze są jasne. Sytuacja ta komplikuje się dodatkowo, gdy osoba zmarła miała długi lub inne zobowiązania, czyli np. zaciągnięty kredyt. Kto zatem dokładnie powinien go spłacić? Należy tu rozważyć dwie sytuacje: gdy zmarły był jedynym kredytobiorcą i gdy kredyt był dzielony z kimś innym, np. współmałżonkiem. 

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Czy kredyt po rodzicach przechodzi na dzieci? Wszystko zależy od naszej decyzji w sprawie spadku

Zobowiązanie do spłaty kredytu po zmarłej osobie jest ściśle związane z jej spadkiem. O ile testament nie mówi inaczej, w pierwszej kolejności przysługuje on małżonkowi oraz dzieciom. Jak wyjaśnia Business Insider, jeżeli chcemy w pełni uniknąć spłaty kredytu po rodzicu, musimy odrzucić spadek, co oczywiście będzie oznaczać też, że nie dostaniemy żadnych pieniędzy ani innego majątku. Drugą opcją jest przyjęcie spadku w całości, ale wówczas przyjmujemy również wszystkie kredyty i długi. Rozwiązanie pośrednie to przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku nasza odpowiedzialność za spłatę długów jest ograniczona do wartości aktywów wchodzących w skład spadku po rodzicu. Warto wspomnieć, że w przypadku odrzucenia spadku pod uwagę brane są zasady dziedziczenia ustawowego, o których pisaliśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Omówione dotychczas reguły dotyczą jednak sytuacji, gdy zmarły był jedynym kredytobiorcą. Co zatem zmienia dzielenie zobowiązania np. ze współmałżonkiem?

Czy muszę spłacać kredyt po zmarłej mamie? Zaciągnięcie kredytu ze współmałżonkiem zmienia sytuację

Business Insider podkreśla, że śmierć kredytobiorcy nie oznacza rozwiązania umowy kredytowej. Inaczej mówiąc, zobowiązanie spłaty kredytu wciąż spoczywa na drugiej osobie. Jeżeli jednak dzieci przyjmą w całości spadek po zmarłym rodzicu, one także będą musiały spłacić część zobowiązania.

Na koniec warto wspomnieć o możliwości ubezpieczenia kredytu. Ubezpieczenie do kredytu gotówkowego nie jest polisą obowiązkową, ale jej wykupienie może mieć kluczowe znaczenie dla naszej rodziny w razie naszej nieoczekiwanej śmierci. Będzie oznaczać to bowiem, że zobowiązanie do spłaty kredytu przejdzie nie na spadkobierców, a na ubezpieczyciela. Co więcej, banki często oferują korzystniejsze warunki osobom, które zdecydują się na ubezpieczenie kredytu, w tym niższe oprocentowanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: