Sezon jesienno-zimowy zapewne nie jest łaskawy dla osób ze stosunkowo niską odpornością. Aktualnie coraz więcej pracowników zaczyna zmagać się z różnego rodzaju chorobami, klasycznym przeziębieniem oraz gorszym samopoczuciem, co najczęściej skutkuje zwolnieniem lekarskim. Okazuje się jednak, że nie tylko nagła zmiana pogody może być odpowiedzialna za nieobecność zatrudnionego. Niektórzy mają zupełnie inny problem.
Kod "C" wskazuje na niezdolność do pracy wynikającą z nadużycia alkoholu. O umieszczeniu tej litery na zwolnieniu lekarskim decyduje lekarz, który wcześniej stwierdził związek tej substancji z występującymi u pacjenta objawami.
O tym, czy choroba wynika z nadużycia alkoholu, czy z innych przyczyn, poświadcza lekarz. Po stwierdzeniu, że istnieje związek między spożyciem alkoholu i stanem chorobowym pacjenta umieszcza on w zaświadczeniu lekarskim kod literowy 'C'
- przekazała portalowi Medonet Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa ZUS z województwa podlaskiego. Niestety w ostatnim czasie zauważono wyraźny wzrost tego typu zaświadczeń, które najczęściej wystawiane są na okres od jednego do pięciu dni. Według danych pochodzących z ZUS w 2023 roku liczba L4 z kodem "C", w stosunku do roku wcześniejszego, wzrosła o 7,6 proc. W przypadku zwolnień przysługujących na okres do pięciu dni - aż o 12 proc. Łącznie w ubiegłym roku wystawiono około 6,6 tys.tego typu zaświadczeń.
Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 75 proc. zwolnień z kodem "C" wystawiono mężczyznom. W 2023 roku najwięcej takich zaświadczeń odebrali mężczyźni w wieku od 40 do 44 lat (18,7 proc.) oraz kobiety w wieku od 30 do 34 lat (22,3 proc.). Co ważne, osoby korzystające z takiego L4 nie mają prawa do wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego przez pierwsze pięć dni trwania niezdolności do pracy. Zwolnienia lekarskie z kodem "C" najczęściej wystawiane są w przypadku zaburzeń zachowania oraz problemów psychicznych. Mogą dotyczyć również innych schorzeń, które są skutkiem nadużywania alkoholu. Na liście znajdują się: marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz problemy z układem krążeniowym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.