• Link został skopiowany

Projekt ustawy o bonie senioralnym. Rząd zajmie się nowym świadczeniem. Może wynieść nawet 2 tys. zł

Rząd nareszcie przygotował projekt ustawy, w którym został opisany bon senioralny. Na czym dokładnie ma polegać nowe świadczenie? Zgodnie z zapowiedziami miesięczna wypłata będzie sięgać nawet ponad 2 tys. złotych. To duża pomoc finansowa, ale także spore możliwości.
Projekt ustawy o bonie senioralnym. To ponad 2 tys. złotych - zdjęcie ilustracyjne
PIKSEL/Istock.com

Projekt ustawy o bonie senioralnym został skierowany do konsultacji publicznych w poniedziałek 14 października 2024 roku. Dokument opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, a osobą odpowiedzialną za jego opracowanie jest ministerka ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Choć na wejście w życie nowego świadczenia trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać, ten otworzy możliwość wsparcia dla aktywnych zawodowo rodzin opiekujących się seniorami po 75. roku życia.

Zobacz wideo Zamiast na opiekę w DPS-ie lepiej płacić za opiekę nad seniorem w domu

Bon senioralny dla kogo? To nawet 2150 złotych miesięcznie

Celem bonu senioralnego jest wsparcie osób aktywnych zawodowo w zapewnieniu opieki nad osobami w wieku 75 lat lub starszych. Nowe świadczenie ma być wypłacane bezgotówkowo, a jego realizacją zajmą się gminy. Wysokość bonu będzie zależała od stopnia niesamodzielności seniora, mierzonego za pomocą specjalnej skali oraz liczby przyznanych mu punktów. Maksymalna kwota wyniesie 2150 złotych miesięcznie, co ma odpowiadać 50 godzinom opieki. Zgodnie z informacjami zawartymi w projekcie, bon senioralny ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. W ten sposób będzie można pokryć koszty, które nie mogą być świadczone w ramach ustawy o pomocy społecznej. Tutaj najważniejsze jest kwestia zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych, czyli między innymi podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna, pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz kontakt z otoczeniem. Choć na takie wsparcie seniorzy czekają już od dawna, w tym przypadku obowiązują również pewne ograniczenia.

Bon senioralny 2024. Projekt ustawy przewiduje kilka istotnych warunków

O bon senioralny będzie mogła ubiegać się rodzina seniora, który ukończył 75. rok życia i ma przyznaną emeryturę lub rentę. Należy jednak pamiętać, że emerytura bądź renta wraz ze świadczeniem pielęgnacyjnym w 2026 roku nie będzie mogła przekraczać kwoty 3,5 tys. złotych brutto. W kolejnych latach ten próg będzie zwiększany o 500 złotych, co daje:

  • 4 tys. złotych brutto w 2027 roku,
  • 4,5 tys. złotych brutto w 2028 roku,
  • 5 tys.złotych brutto od 2029 roku.

W zależności od przyznanych punktów, dotyczących stopnia niesamodzielności, senior będzie mógł otrzymać usługi wsparcia realizowane w wymiarze 12, 13-24, 25-36 lub 37-50 godzin miesięcznie. Minimalna liczba punktów uprawniająca do świadczenia wynosi 11, a maksymalna 60. Wniosek o bon senioralny będą mogli złożyć zstępni seniora, czyli między innymi dzieci oraz wnuki. Warunkiem przyznania świadczenia jest ich aktywność zawodowa oraz przychód, który nie może być niższy niż minimalna krajowa. W przypadku gospodarstw wieloosobowych przychód nie może przekraczać trzykrotności minimalnego wynagrodzenia. Według obliczeń zawartych w Ocenie Skutków Regulacji (OSR), z tej formy pomocy będzie mogło skorzystać około 288,9 tys. osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: