• Link został skopiowany

Tyle kosztuje gotowanie wody w czajniku elektrycznym. W ten sposób możesz podwyższać swoje rachunki

Sprzęt kuchenny stanowi dużą część naszych rachunków za prąd. Nawet niewielkie urządzenia, takie jak czajnik elektryczny, mają w tym swój udział. Dlatego też żadnego z nich nie należy ignorować, jeśli chcemy zacząć oszczędzać. Warto pamiętać, że drobne kwoty mogą szybko się kumulować.
Ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody w czajniku elektrycznym? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Valentyna Yeltsova / iStock

Czajnik elektryczny to bardzo wygodne urządzenie, z którego wiele osób korzysta po kilka razy dziennie. Niektórzy mogą się zastanawiać, ile dokładnie nas to kosztuje. Ostateczne koszty będą różnić się w poszczególnych przypadkach, ale warto mieć ogólne rozeznanie, jakie wydatki wchodzą tu w grę. Co więcej, każdy z nas może to zużycie energii dodatkowo zmniejszyć.

Zobacz wideo Glapiński: Przed nami górka inflacyjna aż do 2026 roku

Ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody w czajniku elektrycznym? Te parametry należy wziąć pod uwagę

Zużycie energii elektrycznej przez czajnik elektryczny zależy m.in. od jego mocy. Na polskim rynku są dostępne różne urządzenia, ale zazwyczaj ich moc mieści się w przedziale 2000-2400 W. Dla naszych obliczeń przyjmiemy wartość niższą, czyli 2000 W (2kW). Kolejnym ważnym parametrem jest czas potrzebny do zagotowania litra wody. Portal Morele podaje, że sprzętowi o przyjętej mocy powinno to zająć trzy minuty. Znając te dwie wartości, możemy obliczyć, że czajnik o mocy 2000 W w ciągu trzech minut zużywa:

2 kW x 0,05 h = 0,1 kWh

Zobacz też: Meble i sprzęt AGD da się odliczyć od podatku. Możesz wyposażyć kuchnię i zaoszczędzić

Jeśli posiadamy urządzenie o innej mocy i chcemy wykonać obliczenia dla naszego indywidualnego przypadku, wystarczy pomnożyć moc urządzenia (w kW) przez czas jego pracy (koniecznie w godzinach). Następny krok to uwzględnienie ceny. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez PGE Polską Grupę Energetycznę od 1 stycznia do 30 września 2025 roku ceny prądu pozostaną zamrożone na poziomie z 2024 roku. Oznacza to, że maksymalna stawka dla odbiorców z grupy taryfowej G (czyli dla klientów indywidualnych) oraz odbiorców z tzw. taryfą budowlaną wynosi 0,5000 zł/kh (bez akcyzy i podatku VAT) oraz 0,6212 zł/kWh (z VAT i akcyzą). Przyjmując zatem tę stawkę, otrzymujemy:

0,1 kWh × 0,6212 zł/kWh = 0,06212 zł

Jest to koszt jednego zagotowania litra wody. Jeśli naszego czajnika elektrycznego używamy 10 razy dziennie, to w ciągu miesiąca zapłacimy 18,64 zł, a w ciągu roku 223,68 zł. Nie są to zatem wielkie koszty, ale jak zostało wspomniane na wstępie, nawet niewielkie wydatki będą przekładać się na wyższe rachunki. Jak zatem korzystać z czajnika elektrycznego bardziej oszczędnie?

Jak zaoszczędzić na czajniku elektrycznym? Drobne nawyki mogą przełożyć się na niższe rachunki

Pierwsza wskazówka, którą powinniśmy się kierować przy korzystaniu z czajnika elektrycznego, to wlewanie do urządzenia odpowiednio odmierzonej ilości wody. Gotowanie cieczy, której nie potrzebujemy w danym momencie, to niepotrzebne straty energii. Jednocześnie powinniśmy się starać, aby nie dopuszczać do konieczności ponownego zagotowania wody. Duże znaczenie może mieć także regularne odkamienianie czajnika, ponieważ osad kamienia może wydłużać czas gotowania. Na koniec warto zwrócić uwagę na działanie automatycznego wyłącznika czajnika. Jeśli nie wyłącza on sprzętu kilka sekund po zagotowaniu, konieczna może być jego naprawa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: