Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracownikom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Świadczenie jest regulowane Ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wsparcie przysługuje w przypadku konieczności zawieszenia działalności zawodowej i osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Jest to również formą zabezpieczenia osoby ubezpieczonej przed utratą wynagrodzenia za ten czas. Należy jednak pamiętać, że uprawnionym przysługuje jedynie część pieniędzy.
Zgodnie z przepisami, zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które muszą wziąć wolne z pracy z powodu niezbędnej opieki nad:
Pieniądze nie przysługują, jednak gdy pracownik w okresie sprawowania opieki pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, na przykład przebywając na urlopie wypoczynkowym. Zasiłek nie jest wypłacany również w przypadku:
Występują także limity dotyczące czasu, w którym zasiłek może być pobierany. Według przepisów pieniądze przysługują przez:
Łącznie zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
Aby otrzymać zasiłek, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W ten sposób można uzyskać 80 proc. wynagrodzenia, obliczanego na podstawie średnich zarobków z ostatnich 12 miesięcy przed sprawowaną opieką. Zgodnie z obliczeniami serwisu Gazeta Prawna, przy zarobkach wynoszących 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie, za 14 dni opieki nad chorym dzieckiem pracownik otrzyma około 1 867 złotych.
Zobacz też: Urlop wychowawczy może wpłynąć na wysokość twojej emerytury. Wielu pracowników o tym zapomina
We wniosku powinny znaleźć się natomiast nie tylko dane osobowe ubezpieczonego, ale także informacje o członku rodziny wymagającym opieki oraz okresie, w którym jest ona sprawowana. Dodatkowo potrzebne będzie zaświadczenie lekarskie o chorobie danej osoby.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.