Przestaw okna z trybu zimowego na letni. Wystarczy, że samodzielnie wykonasz tę czynność

Wiosna to czas wielu pozimowych zmian. Najczęściej zaczynamy od generalnych porządków. Jednak w tym czasie warto również zadbać o najmniejsze szczegóły. Jednym z nich są nasze okna, które nie tylko wystarczy umyć na wiosnę. Warto również przestawić je z trybu zimowego na letni.

Niewiele osób wie, że w większości okien w domach jest regulacja "lato/zima". Można również wypośrodkować je na tryb "standardowy", który zazwyczaj jest ustawiony od nowości. Chodzi tu przede wszystkim o stopień dociśnięcia ramy do okna. Warto wiedzieć, że można samodzielnie zmienić regulację takich okien. 

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Po co nam regulacja okien? Ma to wpływ na kilka czynników 

Regulacja polega na zwiększeniu, lub zmniejszeniu nacisku skrzydła do ramy. W trybie zimowym dociskamy ramę, aby zimne powietrze nie miało jak się przedostać do mieszkania. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyż ciepło nie będzie się tak szybko ulatniać. Natomiast tryb letni polega na zmniejszeniu docisku, dzięki czemu mamy lepszy przepływ powietrza. A w mieszkaniu lub domu znajduje się więcej świeżego powietrza. Natomiast tryb standardowy to ustawienie pośrednie, które możemy mieć w oknach  niezależnie od pory roku.

Jak zmienić tryb zima na lato w oknach? Nie ma potrzeby wzywania specjalisty

Regulację w oknach można bez problemu wykonać samodzielnie. Wystarczy, że masz w domu odpowiednie narzędzia. W większości okien PCV znajdują się po wewnętrznej stronie zaczepy przypominające najczęściej "grzybki" lub "czopy". To właśnie za ich pomocą można wykonać tę czynność. Należy pamiętać, że w każdym oknie może być kilka grzybków czy czopów. Ich liczba zależy od wielkości skrzydła. W każdym oknie może być od dwóch do czterech grzybków, a nawet więcej. W zależności od producenta do regulacji będziesz potrzebować imbusa lub zwykłego klucza płaskiego. Grzyby lub czopy ustawić możesz w "trzy tryby" - góra, dół ewentualnie środek. Zmiany w regulacji rozpoznasz po tym, jak zmieni się przepływ powietrza między ramami okien. 

Może Ci się też spodobać: 
- Posmaruj tym kran, a będzie lśnić jak nigdy. Skuteczny trik pokojówek hotelowych, znany nie od dziś
- Zgnieć ją i wykorzystaj po raz drugi. To stary, babciny sposób na ekspresowe mycie okien
- Zapach spalenizny w mig zniknie z ubrań. Wystarczy garść ziaren, a po grillowaniu zostanie wspomnienie

Więcej o:
Copyright © Agora SA