Nie sadź tych roślin przy pomidorach. Sprawią, że uprawy zmarnieją, a warzywa będą małe i niesmaczne

W uprawie pomidorów ważna jest nie tylko jakość gleby i częstotliwość podlewania sadzonek. Jeśli chcesz delektować się soczystymi warzywami to zwróć uwagę na to, co posadzić obok. Niektóre rośliny mają na siebie bardzo zły wpływ.

Wiosna to czas na sadzenie pomidorów. Już niedługo będziemy mogli cieszyć się smakiem domowych warzyw z własnego ogródka, jednak żeby urosły dorodne i soczyste warto wiedzieć, koło czego można je zasadzić. Z jednymi roślinami pomidory lubią się mniej, z innymi bardziej, a jeszcze inne sprawią, że zupełne zmarnieją. Unikaj tych błędów podczas sadzenia, jeśli chcesz skosztować pysznych warzyw jeszcze w tym roku.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co sadzić obok pomidorów? Te rośliny wzmocnią plony

Zapaleni ogrodnicy z pewnością znają zasadę dobrych i złych sąsiadów. Polega na tym, że niektóre rośliny bardzo dobrze oddziałują na siebie nawzajem i warto sadzić je blisko, by cieszyć się bogatą uprawą. Dobrze dobrane sąsiedztwo wpływa na wygląd, jakość i smak plonów, a także może odganiać szkodniki i zmniejszać ryzyko występowania chorób. Dla pomidorów świetnym sąsiadem będzie cząber ogrodowy. Odstrasza on mszyce, które chętnie atakują uprawy warzywne. Podobne działanie mają cebula i czosnek, które przy okazji chronią przed chorobami grzybiczymi. Niedaleko pomidorów warto również zasadzić marchew. Jej korzenie rozluźnią glebę ułatwiając przepływ wody i substancji odżywczych. Z kolei bazylia odpędzi mszyce i przędziorki, a przyciągnie pszczoły, które zapylą kwiaty pomidora, co polepszy proces kwitnienia.

Nie sadź pomidorów obok tych roślin. Warzywa będą marne

Dobre sąsiedztwo to jednak nie wszystko Warto również wiedzieć, które rośliny źle wpływają na pomidory i spowodują, że uprawy zmarnieją. Kiepskim sąsiadem jest na przykład koper. Wydziela on substancje hamujące wzrost warzyw. Z kolei sadzonki pomidora będą spowalniać rozwój kopru. Warto również uważać na kapustę i rzodkiew, ponieważ opóźniają kwitnienie pomidorów oraz proces dojrzewania warzyw. Zły wpływ na sadzonki mają także papryka i ogórek. Są to rośliny z tej samej rodziny co pomidory, dlatego będą atakowane przez te same szkodniki, a owady z jednej sadzonki szybko rozprzestrzenią się na pozostałe. Ziemniaki również nie sprawdzą się w bliskim sąsiedztwie z pomidorami, ponieważ rośliny będą się wzajemnie spowalniać, co narazi je na choroby. Inne rośliny, których lepiej nie sadzić przy pomidorach to:

  • buraki,
  • kukurydza,
  • brzoskwinie,
  • kalarepa,
  • rzepa,
  • bób,
  • groch.

Może Cię też zainteresować:
Cięte konwalie zachowają świeżość na dłużej. Wystarczy, że wsypiesz łyżeczkę do wazonu
To ostatni moment, aby posadzić te rośliny. Ogrodnicy podpowiadają, co można jeszcze wysiać w ogrodzie
- Dzięki temu gałązki będą uginać się od owoców. Ten nawóz sprawi, że maliny będą dorodne i pyszne

Więcej o:
Copyright © Agora SA