Ogród jak z bajki jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba jedynie pamiętać o zrobieniu tego w czerwcu

Czerwiec jest miesiącem, który przynosi ze sobą wiele kwitnienia i plonów. Nie oznacza to jednak, że to koniec naszej pracy w ogrodzie - a wręcz przeciwnie. Początek lata jest idealnym okresem na wiele prac porządkowych. Oprócz tego znaczna część warzyw powinna być w tym czasie posiana w naszym ogródku warzywnym.

Czerwiec to dla posiadaczy działek bardzo ważny miesiąc. Jest on wyjątkowo owocny, a do obowiązków ogrodnika, oprócz podlewania i przycinania trawnika, dojdzie jeszcze kilka rzeczy. Wiele roślin w tym okresie kwitnie, a nawet pojawiają się już pierwsze plony. Co mówi kalendarz ogrodnika na czerwiec?

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz ogrodnika czerwiec 2023. Na te prace trzeba się szykować 

W czerwcu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rozwój kwiatów jednorocznych. To najlepszy czas na wykopanie cebulek przekwitniętych roślin, których liście już uschły. W tym miesiącu musimy również przyciąć przekwitłe kwiatostany bylin i krzewów. W przypadku różaneczników należy wyłamać zaschnięte kwiaty i nie dopuścić do zawiązania nasion. Oprócz tego czerwiec świetnie sprawdzi się na rozmnażanie roślin. Podzielić można nie tylko byliny, ale również bluszcz. Troska o kwiaty jest jednak tylko częścią pracy, która czeka nas w czerwcu. Należy pamiętać również o pracach porządkowych jak odchwaszczanie czy mocowanie podpór. W czerwcu jest też czas, w którym szczególnie trzeba zadbać o krzewy i drzewa w ogrodzie. Jeśli chodzi o te owocowe, wystarczy regularnie zbierać z nich plony. Pojawić się jednak może problem z ptakami wyjadającymi owoce

Co można sadzić w czerwcu? To idealny czas na warzywa

Pierwsza połowa czerwca jest świetnym czasem na uzupełnienie ogródka warzywnego. Do gruntu można zacząć sieć cukinie, ogórki, kabaczki, kukurydzę czy cykorię. Ten okres pozwoli na szybki rozwój warzyw. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o obfitym podlewaniu. Rośliny w tym okresie będą potrzebowały dużą ilość wody. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by sadzić do gruntu sadzonki papryki i pomidorów. Wysiać można też marchew, o ile wybrany gatunek ma odpowiednio krótki okres wegetacyjny. 

Druga połowa czerwca jest idealna na posianie kopru włoskiego. Ta roślina również potrzebuje dużej dawki wody. Posiać można też sałatę łodygową, która jest prostsza niż masłowa w uprawie. Cały miesiąc jest też odpowiedni, by siać fasolkę szparagową, buraki ćwikłowe czy zioła takie jak bazylia, cząber, tymianek czy majeranek. Brukselka, biała kapusta czy brokuł także mogą zostać posiane w czerwcu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA