Podlej sadzonki tą mieszanką, a warzywa będą dorodne jak nigdy. Tak zadbasz o pomidory w doniczkach

Nie ma nic lepszego latem niż samodzielnie wyhodowane warzywa. Szczególnie popularne w tym sezonie są pomidory, które można hodować zarówno w ogrodzie, jak i na parapecie. Wyjaśniamy, jak dbać o pomidory w doniczkach, by były smaczne i soczyste.

Wiosna i lato to czas na sadzenie pomidorów. Te domowe smakują znacznie lepiej niż kupne, a satysfakcja z wyhodowania dojrzałych warzyw jest ogromna. Osoby, które nie posiadają własnego ogródka nie muszą się martwić. Pomidory można uprawiać również w doniczkach na parapecie i balkonie. Warto jednak zapoznać się z pewnymi zasadami uprawy, dzięki którym warzywa będą dorodne i soczyste. Sprawdź, jak dbać o pomidory w doniczce.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka ziemia pod pomidory? W ten sposób warzywa szybko urosną

Jeśli chcesz mieć na lato dorodne, samodzielnie wyhodowane warzywa, to nie kombinuj z gatunkami. Najlepiej do doniczek sprawdzają się karłowe odmiany, czyli pomidorki koktajlowe. Pojemniki do sadzenia powinny mieć otwory, przez które wypłynie nadmiar wody, dzięki czemu korzenie nie zgniją. Warto również wybrać donice ceramiczne, natomiast te plastikowe powinny być jasne, by nie nagrzewały się od słońca. Na dno wsypujemy warstwę keramzytu, a na to przepuszczalną ziemię. Najlepsza gleba to ta żyzna, próchnicza i piaszczysto-gliniasta. Piaska poprawia przepuszczalność ziemi. Do tak przygotowanych doniczek można wsadzić sadzonki.

Jak dbać o pomidory w doniczce? Sprawdzone sposoby ogrodników

Kluczem do wyhodowania zdrowych i dużych warzyw jest prawidłowe podlewanie. Należy to robić systematycznie, by ziemia w doniczce nie wysychała. Pomidory lubią wilgoć, szczególnie w upalne dni, dlatego tak ważny jest keramzyt oraz dziurki na dnie, żeby woda nie zalegała w doniczce. Warto również co jakiś czas nawozić sadzonki, by wzmocnić wzrost oraz odporność na choroby i ataki szkodników. W sklepie znajdziemy kilka gotowych preparatów, jednak dobry nawóz można też przygotować samodzielnie z naturalnych produktów. Świetnie sprawdza się podlewanie pomidorów drożdżami. Stanowią one naturalną ochronę dla tych roślin, a wykonanie oprysku jest bardzo proste. Wystarczy rozpuścić jedną kostkę drożdży w 10 litrach wody i zostawić roztwór na godzinę. Po tym czasie przelej go do spryskiwacza i spsikaj nim sadzonki. W ten sposób podlewaj pomidory regularne co tydzień. Taki oprysk ochroni rośliny i zahamuje rozwój ewentualnych infekcji. 

Może Cię też zainteresować:
Połóż na grilla, włóż brykiet i rozpal. Te domowe przedmioty zastąpią podpałkę w awaryjnej sytuacji
Włóż je w wydrążone tunele, a nornice uciekną na dobre. Ten skuteczny, ogrodowy trik nic nie kosztuje
- Trzy najlepsze sposoby na muchy. Skutecznie pozbędziesz się owadów i zaoszczędzisz pieniądze

Więcej o:
Copyright © Agora SA