Ścięcie drzewa czasem jest niezbędną koniecznością. Powodów, przez które należy wykonać wycinkę, może być wiele. Najczęściej decyzja dotyczy drzew obumarłych lub stanowiących zagrożenie dla osób znajdujących się na posesji. Ma to także związek z chorobami drzew oraz względami sanitarnymi bądź ewentualnymi kolizjami związanymi z obiektami budowlanymi. Takie sytuacje zmuszają nas do podjęcia decyzji o usunięciu drzewa.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Sama wycinka drzewa nie stanowi aż tak dużego wyzwania. W przypadku dużych drzew powinna to zrobić osoba z doświadczeniem, gdyż ma ona wprawę, dzięki czemu wycinka jest bezpieczna oraz zwiększa się jej skuteczność. Problem pojawia się wtedy, gdy należy usunąć pień, który pozostał w ziemi wraz z jego rozbudowanym systemem korzeniowym. Na szczęście można w prosty sposób temu zaradzić. Odpowiednio usunięty pień nie powinien pozostawić po sobie nawet śladu. Jak się okazuje, metoda usuwania nie musi być trudna, oraz wcale nie wymaga wykopywania całego systemu korzeniowego, który z całą pewnością jest bardzo mocno rozbudowany. Dlatego warto posłuchać w tym temacie doświadczonych ogrodników.
Usuwanie pnia zaczyna się jeszcze zanim weźmiemy do ręki piłę. Najpierw trzeba wykopać dół wokół drzewa. Należy zrobić to w taki sposób, aby powstały pierścień miał średnicę o 40 cm szerszą niż sam pień. Głębokość dołka powinna wynosić od 15 do 20 centymetrów. Gdy górna część korzeni zostanie odkryta, podcinamy je za pomocą piły ręcznej do drewna. Trzeba wówczas wyciąć widoczne dolne korzenie, a następnie pozbyć się kory z dolnej części pnia. Drzewo powinno zostać usunięte przy użyciu piły elektrycznej lub spalinowej. Cięcie przeprowadzamy poniżej linii gruntu na wysokości odkorowanego miejsca na pniu. Aby po ścięciu nie pozostał ślad, należy zasypać nasadę pnia ziemią i ubić. Pozostała część pnia pozostawiona pod warstwą ziemi w przeciągu kilku lat rozłoży się w naturalny sposób. Inne sposoby usuwania pieńka tyczą się używania preparatów, które przyśpieszają rozkład materii organicznej. W swoim składzie zawierają one mikroorganizmy bądź składniki mineralne. Można również wykorzystać korzystne dla środowiska specjalistyczne środki grzybne, które powstały z myślą o naturalnym rozkładzie pni ściętych drzew.