Wiemy, do kiedy można siać trawę. Jeśli zależy ci na pięknym ogrodzie, musisz się pospieszyć

Kiedy siać trawę? To pytanie każdego roku zadaje sobie wielu ogrodników. Jeśli chcesz cieszyć się piękną murawą na swojej posesji, dowiedz się jak siać trawę oraz jaki termin na wysiew jest najlepszy. Dzięki naszym wskazówkom trawnika pozazdrości ci każdy sąsiad.

W wielu polskich ogrodach trwa właśnie sianie trawy na jesień, aby wiosną i latem ta zachwycała swoim pięknym wyglądem. Dowiedz się, do kiedy można siać trawę, w jakim terminie najlepiej wykonywać ten zabieg oraz czy nawóz do trawy na jesień to dobry pomysł. 

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sianie trawy na jesień. W tym terminie możesz przeprowadzić zabieg wysiewu

Właściciele ogrodów niemalże zawsze przykładają dużą uwagę do siania trawy - zastanawiasz się, jak siać trawę oraz kiedy najlepiej to zrobić? Jeśli chcesz, aby zielona murawa stała się wizytówką twojego ogrodu, musisz wiedzieć do kiedy siać trawę - czas odgrywa kluczową rolę. Trawę możesz wysiewać w trzech różnych terminach. Siew wiosenny wykonuje się na przełomie kwietnia i maja, a jego główną zaletą jest optymalna wilgotność podłoża. Znacznie mniejsza ilość osób decyduje się na siew letni, przeprowadzany między czerwcem a sierpniem, ponieważ tutaj trzeba wziąć pod uwagę upały i konieczność częstego podlewania murawy. Jeśli masz wybór lepiej poczekać z wysiewem do jesieni i zrobić to na przestrzeni września i października. To właśnie wtedy temperatura jest umiarkowana, podłoże nie jest przesuszone, więc trawa ma sporo czasu na zbudowanie systemu korzeniowego. 

Jak siać trawę w ogrodzie? Podczas wysiewu musisz o tym pamiętać

Sianie trawy na jesień potrwa jeszcze kilka tygodni, a jeśli jest to przed tobą, warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas wysiewu. Pamiętaj, że sianie nasion traw powinno być przeprowadzane w bezwietrzny dzień, nie po opadach deszczu. Przed rozpoczęciem prac przygotuj podłoże - usuń chwasty, przekop i wymieszaj glebę z nawozem organicznymi (np. obornikiem) lub zastosuj nawóz wapniowy. Trawę możesz siać z użyciem siewnika lub klasycznie, czyli ręcznie. Pamiętaj, aby siew wykonywać na krzyż - zmniejszy to ryzyko powstawania pustych nieobsianych przestrzeni. Po wysiewie przykryj nasiona cienką warstwą gleby, dzięki czemu nie zostaną porwane przez wiatr czy zjedzone przez ptaki. Następnie po przykryciu nasion glebą warto wykonać delikatne nawodnienie, uważając, aby nie wypłukać nasionek zbyt silnym strumieniem. Teraz już wiesz, jak siać trawę oraz kiedy najlepiej wykonywać ten zabieg, więc z pewnością na kolejny sezon zachwycisz sąsiadów pięknym trawnikiem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.